Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-04-26
Data publikacji: 2024-04-26

Rozliczenie PIT za 2023 rok - o czym warto pamiętać

To już ostatnie dni na złożenie deklaracji PIT za 2023 rok, we wtorek 30 kwietnia upływa termin rozliczeń rocznych. Większość podatników decyduje się na skorzystanie z usługi Twój e-PIT, gdzie znajdziemy wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Zeznanie to uwzględnia informacje, do których dostęp ma administracja skarbowa. Warto więc je zweryfikować i uzupełnić, jeżeli chcemy skorzystać z odliczeń czy ulg, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Przedsiębiorcy, którzy w tym roku po raz pierwszy mogą korzystać z usługi Twój e-PIT powinni pamiętać o uzupełnieniu danych związanych z prowadzoną działalnością.

Zobacz również: PIT 2024: Rozliczenie dochodów zagranicznych - jak wypełnić PIT/ZG >>>

Jedną z form składania zeznań podatkowych jest usługa Twój e-PIT, udostępniona w tym roku po raz szósty przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową.

Usługa Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl. Istotnym argumentem przemawiającym za korzystaniem z tej formy rozliczeń jest termin zwrotu nadpłaconego podatku. W przypadku złożenia zeznania elektronicznie jest to 45 dni, a nie 3 miesiące jak w przypadku zeznań papierowych.

Twój e-PIT także dla przedsiębiorców

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również z zawieszoną działalnością gospodarczą.

W usłudze Twój e-PIT przedsiębiorcy mogą rozliczyć przychody uzyskane w 2023 r. w deklaracjach:

  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,

  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,

  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Kto musi uzupełnić swój PIT

W usłudze Twój e-PIT podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Zeznanie to uwzględnia dane, do których dostęp ma administracja skarbowa.

Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. W przygotowanych zeznaniach mogą wprowadzić zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia, ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie i zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1,5% podatku. W przypadku rozliczeń np. „etatowców” oznacza to, że w wielu wypadkach wystarczy samo przejrzenie PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z narodzin dziecka i uzyskania w związku z tym ulgi, czy chęci zmiany OPP, której chcemy przekazać 1.5% podatku.

Ważne

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane w systemie. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

W przypadku rozliczeń przedsiębiorców w usłudze Twój e-PIT nie będzie miała zastosowania zasada automatycznego akceptowania zeznań. Przedsiębiorcy muszą uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada, a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT.

W zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, samodzielnie uzupełni dane dotyczące:

  • przychodów,

  • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),

  • składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz

  • ulg i odliczeń.

Zobacz również: Ulgi podatkowe – rozliczenie roczne 2023 r. >>>

Korekta zeznania w usłudze Twój e-PIT

Za 2023 rok w usłudze Twój e-PIT podatnicy mogą złożyć korektę wszystkich zeznań, bez względu na to, czy pierwotna wersja zeznania została złożona w usłudze Twój e-PIT czy też w innej formie. Za lata 2018-2022 nie było w usłudze Twój e-PIT możliwości składania zeznań z działalności gospodarczej, więc przedsiębiorcy nie mogą złożyć korekty zeznań za te lata, jeśli takie przychody (z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej) wykazywali.

Ważne

Twój e-PIT umożliwia przedsiębiorcom rozliczenie podatku za 2023 rok. Nie można za pomocą tej usługi złożyć korekty za poprzednie lata.

Jeżeli nie jest to korekta składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, nie ma potrzeby uzasadniania korekty. Złożona korekta zeznania będzie wówczas skuteczna. Podatnik może dołączyć uzasadnienie korekty na druku ORD-ZU, opisując błąd który zrobił podczas składania pierwotnej deklaracji.

 

Na co zwrócić uwagę, sporządzając zeznanie roczne PIT - przeczytasz w najnowszym wydaniu Monitora księgowego >>>

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00