Uwaga! Od 1 lutego br ISKB w nowej odsłonie INFORLEX.PL Finanse Publiczne - Wypróbuj

Forum

wtorek, 20 listopad, 2007, 15:57
autor: ~oliwia
prosze o informacje w sprawie druku PIT2. kiedy sie go składa i czy wogole sie składa? dziękuje.
wtorek, 20 listopad, 2007, 18:07
autor: ~Mirasek
Odp: do oliwia PIT2
PIT-2 składa pracodawcy (płatnikowi.podatku dochod. od wynagrodzenia) pracownik który oświadcza że nie uzyskuje dochodów z innych źródeł.PIT 2 daje podstawę do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochod. od wynagrodzeń pracownika o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty wolnej wolnej od podatku.Składa go pracownik perzed naliczeniem pierwszej zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenie ze stosunku pracy na umowę o pracę.
środa, 21 listopad, 2007, 10:52
autor: ~oliwia
Odp: PIT2
z innych źródeł, dotyczy tylko umowy o prace?
środa, 21 listopad, 2007, 11:02
Odp:do oliwia PIT2
Tak tylko umowy o pracę Pozdrawiam
wtorek, 30 czerwiec, 2009, 18:41
autor: ~lol
Prowadze dzialalność gospodarcza a nowy pracodawca daje mi do podpisania pit 2? jak moge go podpisac jak w punkcie czwartym jest ze nie osiągam dochodow np z tytułu prowadzenia DG
wtorek, 30 czerwiec, 2009, 21:33
autor: ~przemko
bardzo proste: nie podpisujesz. Pracodawca nie wie, ze prowadisz DG, czy masz gdzies indziej zatrudnienie :-))
środa, 1 lipiec, 2009, 20:11
autor: ~lol
na rozmowie wspominalem o tym
czwartek, 2 lipiec, 2009, 09:38
To powiedz mu to jeszcze raz, że nie podpisujesz (wogóle nie składasz) PI 2 bo prowadzisz DG i ulga nie przysługuje, ot tyle :-))
poniedziałek, 13 lipiec, 2009, 21:03
autor: ~maciej
Witam,

CZy jest mozliwosc podpisania PIT 2 po otrzymaniu pierwszej wyplaty tak by ulga zaczela byc naliczana?
Czy istnieje mozliwosc pozniejszego odliczenia kwoty wolnej od podatku przy rocznym rozliczeniu z fiskusem jesli PIT 2 nie zostal podpisany?
wtorek, 14 lipiec, 2009, 00:48
autor: ~natalia
możesz podpisać PIT 2 w każdym momencie;
a jak nie podpiszesz a masz prawo do ulgi to możesz odliczyć w zeznaniu rocznym
piątek, 17 lipiec, 2009, 20:27
autor: ~marcin
powyżej jakiej kwoty z umowy najmu lub dzierżawy, podatnik jest zobowiązany opłacać zaliczki? czy jest jakaś granica poniżej której nie ma takiego obowiązku? np przy najmie mieszkania, gdyż słyszałem że jest to do 300 zł/m-c.czy to prawda?
czwartek, 29 październik, 2009, 11:52
autor: ~karolina
Do czego w ogóle słuzy PIT 2, jakie ja jako pracownik mam z niego korzyści, a jakie ma on wady - Będę bardzo wdzięczna
środa, 6 styczeń, 2010, 21:47
autor: ~pito-lenie
Trochę przewrotnie powiem, że kiedyś prowadziłem działalność dorywczą i taki pit podpisałem - skutek byl taki,: po złożeniu pitu podatkowego okazywało się , że US zwracał mi nadpłacony podatek w wys ok 500zł. Miesięcznie to kilkadziesiąt złotych a raz w roku odczuwalna kwota :)
środa, 6 styczeń, 2010, 21:58
autor: ~wera
Karolina druk PIT 2 pozwala pracodawcy na obnizenie twojego podatku o 1/12 ulgi podatkowej co miesiac. Czyli dostajesz wiecej kaski na łapke :)
środa, 13 styczeń, 2010, 17:32
autor: ~grafik220
A jeśli jednak kwota wypłaty się nie zwiększy?? Czy w takim przypadku mam do czynienia z nieuczciwym pracodawcą czy to jest tylko jego dobra wola że mi zwiększy wypłatę i czy mogę ubiegać się u pracodawcy o doliczenie tej 1/12 do wypłaty czy dostanę zwrot z US?
środa, 13 styczeń, 2010, 21:47
autor: ~koleżanka
Chyba coś źle interpretujesz - tu nie chodzi o uczciwość pracodawcy i zwiększenie wypłaty. Po prostu płatnik musi stosować się do przepisów ustawy o pdof i jeśli ma PIT-2 od pracownika to musi zmniejszać zaliczkę na podatek o 1/12 ulgi podatkowej.
czwartek, 14 styczeń, 2010, 12:29
autor: ~kan
Czy mogę nie złożyć pit-2 mimo, że mam prawo do ulgi?
czwartek, 14 styczeń, 2010, 12:36
autor: ~kan
Czy mogę nie złożyć pit-2 mimo, że mam prawo do ulgi?
czwartek, 14 styczeń, 2010, 14:04
autor: ~hel
Możesz nie złożyć PIT2.To nie jest obowiązkowe. Pracodawca będzie ci potrącał wyższe zaliczki na podatek a ty możesz dostać zwrot nadpłaconego podatku przy rozliczeniu rocznym.Ale po co placić cały rok więcej podatku skoro można płacić mniej. US nie wyplaci odsetek od nadpłaty.
środa, 20 styczeń, 2010, 10:05
autor: ~zuzia
A jeżeli mam umowę o prace i umowe zlecenie to moge podpisać PIT 2? Bo dostaliśmy PIT-2 do wypełnienia a u mnie w pracy wszyscy mają umowe o prace i umowe zlecenie?
środa, 20 styczeń, 2010, 10:28
tak zuzia - ulga bedzie odliczana przy obliczaniu podatku z umowy o prace
środa, 20 styczeń, 2010, 11:25
autor: ~Iw
czy pracownicy muszą składać pit 2 w każdym roku czy wystarczy raz na początku zatrudnienia?
środa, 20 styczeń, 2010, 11:38
na poczatku zatrudnienia, przed I wypłatą. Potem tylko ew oświadczenie jesli zachodza przesłanki do niestosowania ulgi :-))
środa, 20 styczeń, 2010, 11:44
autor: ~Iw
dzieki
środa, 27 styczeń, 2010, 15:12
autor: ~Michał
Pytanie. Prowadzę własną działanośc gospodarczą a oprócz tego pracuję na pełen etat. Pani z kadr kapnela się po pół roku i pyta mnie czy składam PIT2. Mówię że nie. Poprosiła mnie o napisanie że prowadzę własną działalność gospodarczą, data podpis. Pragnę zauważyć że powinno się to zrobić przy na poczatku zatrudnienia przed I wypłatą, a nie teraz. Ktoś mógłby rozwinąć temat co,jak,dlaczego i co dalej?
środa, 27 styczeń, 2010, 15:41
Pytanie. Prowadzę własną działanośc gospodarczą a oprócz tego pracuję na pełen etat. Pani z kadr kapnela się po pół roku i pyta mnie czy składam PIT2. Mówię że nie. Poprosiła mnie o napisanie że prowadzę własną działalność gospodarczą, data podpis. Pragnę zauważyć że powinno się to zrobić przy na poczatku zatrudnienia przed I wypłatą, a nie teraz. Ktoś mógłby rozwinąć temat co,jak,dlaczego i co dalej?
środa, 27 styczeń, 2010, 16:18
czwartek, 28 styczeń, 2010, 14:20
autor: ~Gusia
Michał - ale co chciałbyś wiedzieć? Jeśli kadrowa bez Twojego PIT-2 obniżała Ci zaliczkę na podatek, to robiła to niezgodnie z prawem, a Ty tu jesteś ok :) Jeśli w zeznaniu rocznym nie będziesz stosował żadnych ulg, to ewentualnie może będziesz musiał dopłacić parę zł podatku, ale niekoniecznie. A jak niedopłatę zaliczek na podatek rozwiąże kadrowa, to trudno powiedzieć. (A kiedy zaczynałeś pracę na etat? Bo jeśli to było dawno to może podpisywałeś PIT-2, tylko o tym nie pamiętasz? Wtedy Twoim obowiązkiem byłoby napisać wspomniane przez Ciebie oświadczenie gdy rozpoczynałeś działalność.)
piątek, 29 styczeń, 2010, 11:46
Najmocniej przepraszam za wpis x3 jakiś błąd przeglądarki.
"Gusia" - WDG prowadzę od kilku lat. Na pełnym etacie jestem od czerwca 2009. 27 stycznia Pani z kadr pyta mnie o PIT-2 czy wypełniam. Zaskoczony przegrzebaem internet. Oczywiście że nie. Napisałem że prowadzę WDG data, podpis. Natomiast dziś wpłyneło uposażenie na konto i jest pomniejszone o XYzł. Jeśli dobrze wyczytałem to do tej pory ściągano mi z uposażenia XYzł, a teraz jeszcze raz?. Cóż powinienem w tej sytuacji zrobić, jak dociekać swoich praw oraz jakich argumentów użyć podczas rozmowy w kardach?
piątek, 29 styczeń, 2010, 12:45
autor: ~sylwia
otrzymuje rente rodzinna i podobno na pit 2 tego nie zaznaczylam. jakas afera teraz jest. jakie tego beda konsekwencje dla mnie ??? prosze pomocy
piątek, 29 styczeń, 2010, 12:54
autor: ~sylwia
Odp
nie mam podstaw zeby to ukrywac, poprostu chyba nie zauwazylam. to jest moja pierwsza praca! Ksiegowa chce teraz oswiadczenie ze przyjmuje taka rente...to cos pomoze? co teraz bedzie?
piątek, 29 styczeń, 2010, 13:59
Michał - jeśli dobrze Cię rozumiem, to kadrowa bezpodstawnie pomniejszała Ci zaliczkę na podatek o 1/12 kwoty wolnej od podatku, czyli dostawałeś co miesiac około 46zł więcej niż powinieneś. Teraz w związku z Twoją działalnością tej kwoty Ci nie potrąca, więc Twoje wynagrodzenie netto jest niższe o te 46zł. Zasada jest taka, że jak się ma więcej niż jedno źródło przychodu, to kwotę wolną od podatku można potrącać tylko z jednego źródła. W przypadku umowy o pracę i własnej DG kwotę wolną potrąca się z DG, a z umowy już nie. Skoro kadrowa już wie i teraz kwoty wolnej nie będzie Ci potrącać, to ja nie widzę tu konieczności podejmowania jakichkolwiek działań. Chyba że nie do końca rozumię Twoją sytuację...
piątek, 29 styczeń, 2010, 14:05
Odp
Sylwia - oświadczenie musisz napisać. W związku z tym od wynagrodzenia nie będzie Ci teraz potrącana kwota wolna od podatku, więc Twoje wynagrodzenie netto będzie niższe o około 46zł. Przy rozliczeniu za 2009 rok może się okazać, że będziesz musiała dopłacić podatek, ale niekoniecznie tak musi wyjść. A czy zakład pracy zastosuje jakąś karę - nie potrafię powiedzieć.
piątek, 29 styczeń, 2010, 14:33
autor: ~Michal
Gusia - wynagorodzenie za styczeń zostało pomniejszone o 46zł, czyli wynikałoby z tego, że wszystko jest ok prowadząc jednocześnie DG?
piątek, 29 styczeń, 2010, 17:40
Tak Michał. :) Po prostu Ty w prowadzonej DG obliczając zaliczki na podatek stosujesz kwotę wolną od podatku, a kadrowa w zakładzie pracy nie stosuje i od początku nie powinna, bo nie składałeś PIT-2.
niedziela, 31 styczeń, 2010, 19:01
autor: ~Arek
A co z sytuacją gdy w trakcie roku zawieszam DG, a przechodzę na umowę o pracę? Mam prawo do tego obniżenia (mogę złożyć PIT2)?
niedziela, 31 styczeń, 2010, 21:41
Moim zdaniem nie możesz złożyć PIT-2, nawet w sytuacji zawieszenia dg w trakcie roku.
poniedziałek, 1 luty, 2010, 10:14
A dlaczego? Ja tak sobie myślę, że chyba może, chociaż nie mam pewności. Bo w przypadku zawieszenia działalności zaprzestaje się wykonywania DG i w związku z tym nie uzyskuje się przychodów, więc nie oblicza się zaliczek na podatek. I w takiej sytuacji człowiek byłby pozbawiony tej ulgi.
środa, 3 luty, 2010, 12:56
autor: ~Teresa
Czy jeżeli pobieram emeryturę od połowy roku, to czy powinnam i w jakim czasie złożyć PIT -2?
środa, 3 luty, 2010, 18:40
Teresa, moim zdaniem podajesz za mało konkretnych informacji. Jeśli pobierasz tylko emeryturę, to PIT-2 nigdzie nie składasz. Jeżeli będąc na emeryturze podpisujesz umowę o pracę, to do pracodawcy też nie składasz PIT-2, bo kwota wolna od podatku jest Ci potrącana od emerytury. A jeśli pracujesz już dłuższy czas i przeszłaś na emeryturę, ale ciągle jeszcze pracujesz, to u pracodawcy powinnaś odwołać PIT-2, jeśli kiedyś taki podpisywałaś.
A co do sytuacji Arka, to myślę, że jeśli w roku podatkowym osiągał dochody i już wykorzystał kwotę wolną od podatku przy obliczaniu zaliczek na podatek, to rzeczywiście nie powinien składać wspomnianego PIT-u. Ale jeśli kwoty wolnej nie wykorzystał albo miał stratę, to chyba mógłby złożyć PIT-2.
poniedziałek, 8 luty, 2010, 23:06
autor: ~Grzegorz
Witam . Pracuje na pełny etat i prowadzę działalność .Pracodawca nie odlicza mi kwoty wolnej od podatku miesięcznie.Czy mogę ją odliczyć w zeznaniu rocznym ,pragnę dodać że działalność przynosiła mi co miesięczne straty .Pozdrawiam
poniedziałek, 8 luty, 2010, 23:07
autor: ~Grzegorz
Witam . Pracuje na pełny etat i prowadzę działalność .Pracodawca nie odlicza mi kwoty wolnej od podatku miesięcznie.Czy mogę ją odliczyć w zeznaniu rocznym ,pragnę dodać że działalność przynosiła mi co miesięczne straty .Pozdrawiam
poniedziałek, 8 luty, 2010, 23:34
tak, ulgę odliczysz w rocznym PIT
środa, 17 luty, 2010, 14:28
autor: ~elusia
potrzebuję inf na temat PIT-2, co to jest ogółem ten PIT, czy musimy go podpisywać? błagam o pomoc!
środa, 17 luty, 2010, 17:23
elusia przeczytaj post :)
poniedziałek, 8 marzec, 2010, 15:52
autor: ~Weronika
Witam. Od połowy stycznia jestem pracodawcą i nie wiedziałam, że żeby odliczać wolną kwotę muszę mieć od pracownika pit 2. Wyczytałam już, że pit ten pracownik przekazuje mi jeszcze przed pierwszą wypłatą, czyli ja powinnam przekazać ten pit do urzędu skarbowego jeśli tak to do kiedy? czy też zostawiam go dla siebie? I co zrobić jeśli pracownik nie wypełnił mi tego pit-u, a ja odliczałam tę wolną kwotę? Bardzo proszę o odpowiedź.
poniedziałek, 8 marzec, 2010, 16:24
Witam. Od polowy stycznia jestem pracodawca i nie wiedzialam, ze aby odliczac wolna kwote musze miec od pracownika pit 2. Wyczytalam juz, ze pit ten pracownik przekazuje mi jeszcze przed pierwsza wyplata, czyli ja powinnam przekazac ten pit do urzedu skarbowego jezli tak to do kiedy? czy tez zostawiam go dla siebie? I co zrobic jezli pracownik nie wypelnil mi tego pit-u, a ja odliczalam te wolna kwote? Bardzo prosze o odpowiedz.
poniedziałek, 8 marzec, 2010, 16:29
Witam. Od polowy stycznia jestem pracodawca i nie wiedzialam, ze aby odliczac wolna kwote musze miec od pracownika pit 2. Wyczytalam juz, ze pit ten pracownik przekazuje mi jeszcze przed pierwsza wyplata, czyli ja powinnam przekazac ten pit do urzedu skarbowego jezli tak to do kiedy? czy tez zostawiam go dla siebie? I co zrobic jezli pracownik nie wypelnil mi tego pit-u, a ja odliczalam te wolna kwote? Bardzo prosze o odpowiedz.
środa, 10 marzec, 2010, 14:23
autor: ~iza
witam!czy jeżeli przed podpisaniem umowy o pracę powiedziałam pracodawcy że otrzymuję rentę socjalną, to czy obowiązkiem pracodawcy jest danie mi do wypełnienia PIT-u2 żeby po raz drugi nie został odprowadzany za mnie podatek?bardzo proszę o informacje!
środa, 10 marzec, 2010, 14:53
autor: ~Maria
PIT 2 służy do wskazania płatnika,który ma potrącać ulgę podatkową,PIT 2 zostaje w zakładzie pracy
środa, 10 marzec, 2010, 18:17
witam!czy jeżeli przed podpisaniem umowy o pracę powiedziałam pracodawcy że otrzymuję rentę socjalną, to czy obowiązkiem pracodawcy jest danie mi do wypełnienia PIT-u2 żeby po raz drugi nie został odprowadzany za mnie podatek?bardzo proszę o informacje!
środa, 10 marzec, 2010, 22:24
do Weroniki - PIT-2 to jest kwit dla płatnika, nigdzie się go nie przekazuje, bo jest podstawą do potrącania miesięcznej ulgi podatkowej. Jeśli odliczałaś ulgę jak najszybciej uzupełnij ten brak - oczywiście musisz antydatować.

do izy - w tej sytuacji pracodawca nie powinien dawać tego druku
czwartek, 11 marzec, 2010, 08:27
czwartek, 11 marzec, 2010, 15:02
autor: ~ANDZIA
WITAM.MOJA BRATOWA OTRZYMUJE RENTĘ PO ZMARŁEJ MAMIE I PRACUJE NA PEŁNY ETAT.W ZAKŁADZIE PRACY ZGŁOSIŁA, ŻE OTRZYMUJE RENTĘ I NIE PODPISYWAŁA PIT2.ZA 2009 DOSTAŁA PIT40A Z KRUSU I PIT 11 Z ZAKŁADU .NA PIT 37 WYSZŁA DOPŁATA 420 ZŁ.PROSZĘ O RADĘ CZY JEST WYJŚCIE BY NIE PŁACIĆ TEJ KWOTY DO US.
środa, 17 marzec, 2010, 12:38
Dziękuję za informację :).
czwartek, 18 marzec, 2010, 08:16
autor: ~Iza
Jeśli pracuje się na umowę o pracę i zaczęło działalność to trzeba składać w zakładzie pracy drugi PIT2 żeby już nie potrącali ulgi podatkowej, bo ja to robię sama w dg? Czy też pisze się jakieś oświadczenie tylko? Nie chcę żeby na koniec roku wyszło, że muszę ją zwrócić do US. Już miałam taką sytuację. A właśnie czy kadrowej coś grozi za to, że potrąca ulgę wiedząc, że nie powinna?
niedziela, 21 marzec, 2010, 15:19
autor: ~kek63
Mam pytanie czy pracownik który prowadzi działalność gospodarczą i dodatkowo jest zatrudniony od 15 marca 2010r na umowę o pracę musi składać oświadczenie że prowadzą działalność gospodarczą czy wystarczy, że poinformował o tym ustnie i nie wypełnił PIT 2 a ja nie będę odliczać kwoty wolnej od podatku.Proszę o odpowiedź bo od niedawna zajmuję się naliczaniem płac
niedziela, 21 marzec, 2010, 18:01
~Iza,musisz złożyć oświadczenie na piśmie,że prowadzisz działalność gospodarczą,
~kek63,jeżeli pracownik nie złożył PIT 2,zakład pracy nie może odliczać ulgi podatkowej
środa, 24 marzec, 2010, 17:58
autor: ~Karl
pobieram rentę rodzinną i posiadam umowę o prace. W roku ubiegłym musiałem dopłacić do US prawie 1800zł, nie przypominam sobie abym podpisywał pit 2. Wyżej wyczytałem, że można podpisać pit 2 w każdej chwili, lecz czy w moim przypadku to coś zmieni? Do tej pory pracodawca nie wiedział, że pobieram rente, lecz ostatnio zarządzał zaświadczenia od zus w celu korekty.
Z góry dziękuję za pomoc
środa, 24 marzec, 2010, 22:15
Ty nie możesz podpisać płatnikowi PIT-2, bo ulgę potrąca ci ZUS przy rencie rodzinnej.
niedziela, 28 marzec, 2010, 22:52
autor: ~Mena
Jeżeli działalnośc prowadzę opodatkowaną w formie ryczałtu i pracuję na etacie to czy powinnam złożyc PIT2 pracodawcy?
niedziela, 28 marzec, 2010, 23:04
nie musisz ale możesz złożyć, gdy złożysz będziesz mieć więcej kasy w trakcie roku
środa, 31 marzec, 2010, 23:11
autor: ~Justyna
Posiadam umowę o pracę i teraz dodatkowo jeszcze umowę zlecenie. Z tej umowy zlecenia pracodawca przy wyliczaniu zaliczki na podatek nie powinien mi potrącać kwoty wolnej od podatku tak? Mam mu nie wypełniać PIT-u 2?! Inaczej będę zwracać w przyszłym roku te 556zł do US?
środa, 31 marzec, 2010, 23:24
przy zleceniu nie wypełnia się PIT-2, nie mogą ci dać tego do podpisania
czwartek, 1 kwiecień, 2010, 22:49
autor: ~Iza
Też tak sądziłam, że przy zleceniu nie wypełnia się PIT-2, ale nie dalej jak wczoraj kadrowa u mnie w firmie dawała osobie zatrudnionej na zlecenie, a mającej już gdzie indziej umowę o pracę, do wypełnienia PIT-2. Powiedziałam jej nawet, że nie powinna, ale dała, a ja szczerze mówiąc zgłupiałam, że może jednak ja nie wiem czy się wypełnia ten PIT-2 w takiej sytuacji?
czwartek, 1 kwiecień, 2010, 23:36
jak wyżej - przecież przy zleceniu nie potrąca się ulgi podatkowej
czasem i kadrowe się nie znają
sobota, 3 kwiecień, 2010, 09:39
autor: ~ David
Odp: PIT2 jestem Czechem, mam wypełnic PIT-2 i PIT-3, w tych formularzach jest rubryka miejsce zamieszkania ale ja jeszcze takowego nie mam, pomieszkuję po znajomych bo nie mam jeszcze pracy, niebawem to się zmieni. I moje pytanie co wpisać w rubrykę adres zamieszkania?
jestem Czechem, mam wypełnic PIT-2 i PIT-3, w tych formularzach jest rubryka miejsce zamieszkania ale ja jeszcze takowego nie mam, pomieszkuję po znajomych bo nie mam jeszcze pracy, niebawem to się zmieni. I moje pytanie co wpisać w rubrykę adres zamieszkania?
wtorek, 13 kwiecień, 2010, 22:36
autor: ~helena
Mam pytanie czy emeryt pracujący dodatkowo na umowę o pracę na 3/4 etatu w swoim dotychczsowym zakładzie pracy po przejściu na wcześniejszą emeryturę powinien złożyć Pit 2,zakład pracy stosuje ulgę podatkową.Proszę o wyjaśnienie.
wtorek, 13 kwiecień, 2010, 22:50
będąc emerytką NIE możesz w zakładzie złożyć PIT-2, bo ulgę z urzędu potrąca ZUS - w PIT wyjdzie ci podatek do zapłacenia do US
wtorek, 20 kwiecień, 2010, 18:22
autor: ~ania
witam,chcialabym sie dowiedziec czy jak mam emeryture ale nie zglosilam tego faktu w zakładzie pracy to czy z tego tytułu będe miała niedopłatę w urzedzie skarbowym,jeśli tak to dlaczego?dziekuje i pozdrawiam
wtorek, 20 kwiecień, 2010, 18:33
przeczytaj powyższe komentarze - możesz mieć niedopłatę o ile twój pracodawca uwzględnia ulgę podatkową przy wyliczaniu zaliczek na podatek
wtorek, 20 kwiecień, 2010, 19:11
a czy zawsze uwzględnia ulgę podatkową przy wyliczaniu zaliczek na podatek
wtorek, 20 kwiecień, 2010, 19:12
Odp
czy tylko w jakis konretnych przypadkach?
wtorek, 20 kwiecień, 2010, 19:13
Odp
czy tylko w jakis konretnych przypadkach?
wtorek, 20 kwiecień, 2010, 19:15
bo chodzi mi o to ze jak oddzielnie dla sprawdzenia robie rozliczam pit z zus i oddzielnie pit z zakładu pracy to wychodze na zero,a jak normalnie razem tak jak do us rozliczam te dwa razem to wychodzi niedopłata wysokości 500
wtorek, 20 kwiecień, 2010, 19:16
Odp
wiec nie wiem czy moze cos zle robie bo nigdy zadnego pitu 2 nie wypełniałam
wtorek, 20 kwiecień, 2010, 22:50
Skoro wychodzi ci niedopłata to na pewno twój pracodawca potrąca ulgę podatkową, którą także uwzględnia ZUS. Widocznie zatrudniając się kiedyś podpisałaś PIT-2, może nawet nieświadomie, o czym teraz nie pamiętasz. Choć wiem, że zdarzają się też pracodawcy, którzy nie mając PIT-2 od pracownika, potrącają ulgę - robią to wbrew przepisom.
Dowiedz się w kadrach o ten PIT-2, bo znów za ten rok wyjdzie ci podatek do zapłaty.
niedziela, 25 kwiecień, 2010, 21:57
autor: ~Olga
Mam pytanie,od 1 kwietnia mam umowę na etat u jednego pracodawcy, a od 15 kwietnia dodatkowo podpisałam umowę na pół etatu z innym pracodawcą-ten pracodawca dał mi do podpisania pit 2..pytanie co mam robić? Czy mogę podpisać pit 2? Nie bardzo chcę aby się ktoś w tym zakładzie dowiedział, że mam jeszcze inną prace. Co robić-pilne!!
niedziela, 25 kwiecień, 2010, 22:09
Skoro ulgę masz potrącaną u pierwszego pracodawcy /tego nie napisałaś/, to u drugiego nie możesz złożyć PIT-2, nic więc nie podpisuj - wcale nie musisz się tłumaczyć dlaczego nie składasz tam tego PIT-2.
niedziela, 25 kwiecień, 2010, 22:48
autor: ~Olga
Nie pamiętam abym u pierwszego pracodawcy podpisywała pit 2, wprawdzie przeszłam z poprzedniej pracy gdzie byłam zatrudniona na etat ponad rok. Pytanie- czy w każdej nowej pracy składa się pit 2, czy jak raz już podpisałam u poprzedniego pracodawcy(np. rok temu,to czy nadal jest on aktualny?)Czy można sprawdzić czy mam złożony taki pit? Z góry dziękuje
niedziela, 25 kwiecień, 2010, 23:02
Podpisany PIT-2 jest ważny u pracodawcy u którego aktualnie się pracuje. Jeśli kiedyś złożyłaś go innemu pracodawcy, i już tam nie pracujesz to tam PIT-2 nie działa. Zatrudniając się równolegle u kolejnego pracodawcy nie można u niego podpisać PIT-2.
Sprawdzić można w kadrach czy u księgowej naliczającej wynagrodzenia.
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 13:34
autor: ~tj
czy można potrącać kwotę wolna od podatku z umowy o pracę jesli pracownik prowadzi dzialalnośc gospodarczą i jest opodatkowany podatkiem liniowym?
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 13:37
tak, pod warunkiem, ze wypelnil PIT 2 i wskazal jako platnika firme zatrudniajacą
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 13:38
autor: ~tj
dzieki, a jeżeli jest opodatkowany na zasdach ogólnych to nie ?
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 13:45
jak na zasadach ogolnych (wg skali podatkowej) to nie bo odlicza ulge obliczajac podatek z dzialalnosci.

przy rozliczaniu podatku wg ryczaltu i liniowego nie ma mozliwosci odliczenia tej ulgi.
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 15:32
autor: ~lilka
jak mam wytłumaczyc prosto pracownikowi po co sie składa pit 2
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 15:36
PIT 2 jest po to aby pracodawca mogl stosowac wyzsze KUP w sytuacji gdy miejsce zamieszkania pracownika jest inne niz miejsce pracy oraz do odliczania od podatku ulgi podatkowej. Czyli skladjac PIT 2 bedzie mial wiecej co miesiac do lapki :)
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 16:35
~werka ;))) dla stosowania podwyższonych KUP pracownik odrębne oświadczenie,
zaś PIT 2 - to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Druk PIT 2:
://www.pit.pl/att/deklaracje/2009/pit_2_v2.pdf
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 16:44
no niby tak ale dla mnie to jest przerost papierologii. Jak mam PIT 2 i w kwestionariuszu adres zamieszkania to juz nie wolam o kolejny papior :). W koncu i pod PIT 2 i pod kwestionariuszem podpisuje sie pracownik i sa to jego oswiadczenia :)
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 20:42
Wera miła, tu Mirasek ma rację. PIT-2 służy tylko potrącaniu ulgi co miesiąc. Tam nie ma miejsca na oświadczenie pracownika o zamieszkiwaniu w innej miejscowości niż siedziba zakładu pracy. Adres zamieszkania w kwestionariuszu nie wystarczy płatnikowi do stosowania podwyższonych kup. W razie kontroli us-menów możesz mieć problem, jeśli trafi się służbist/ka.
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 22:20
hmmm, a gdzie jest napisane, w jakiej formie ma byc to oswiadczenie?
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 23:32
nigdzie
wystarczy jedno zdanie, np. "W związku z zamieszkiwaniem w innej miejscowości niż zakład pracy proszę o stosowanie podwyższonych kup przy wyliczaniu moich wynagrodzeń" - i tyle :)
czwartek, 17 czerwiec, 2010, 23:49
nie przemawia to do mnie :) w zadnych przepisach nie ma mowy w jakiej formie ma byc to oswiadcznie. Ze ma byc oddzielne. Moze sa jakies interpretacje USow w tym temacie ? ja takich nie znam ...

dla mnie oswiadczenie o miejscu zamieszkania w PIT 2 i w kwestionariuszu jednoznacznie daje prawo do zastosowania wyzszych KUP.

ale chetnie poczytam o innej interpretacji US
wtorek, 6 lipiec, 2010, 21:44
autor: ~nowa
witam!mam umowę o prace i pracodawca chce bym podpisala PIT-2, ja mam dziecko i w zeznaniu rocznym odliczam ulgę na dziecko...czy coś mi da podpisanie tego druku czy coś stracę....
wtorek, 6 lipiec, 2010, 22:13
nic nie stracisz, płatnik musi mieć od ciebie podpisany PIT-2, bo jest to dla niego upoważnienie do potrącania ulgi 46,33 zł przy wyliczaniu zaliczek na podatek

jeśli nie podpiszesz to kwotę ulgi 556,02 rozliczysz sobie dopiero w rocznym PIT
poniedziałek, 19 lipiec, 2010, 15:31
autor: ~kasia
czy jesli pracownik podpisze oświadczenie czy musi sie pod koniec roku rozliczyc z urzedem czy bedzie na stracie prosze wyoslijcie mi kwestie pitu 2 bo nie rozumiem ani troche chyba az taka glupia niejestem
poniedziałek, 19 lipiec, 2010, 15:44
autor: ~kasia
Odp
sorki miałobyć nie podpisze
poniedziałek, 19 lipiec, 2010, 15:50
każdemu podatnikowi przysługuje ulga podatkowa i jeżeli złozy PIT 2(oczywiście przy umowie o pracę)to zakład pracy pomniejsza mu zaliczkę na podatek co miesiąc o kwotę 46,33
poniedziałek, 19 lipiec, 2010, 22:25
dodam, że to czy pracownik podpisze PIT-2 czy nie, nie ma żadnego wpływu na konieczność rozliczenia się w PIT - każdy dochód trzeba rozliczyć
środa, 28 lipiec, 2010, 15:23
autor: ~chomiczek
A ja mam pytaniem, bo niby piszecie o tym samym, ale wiele różnych odpowiedzi..
Mam taką sytuację, że mam różne umowy (najmu i dzierżawy) z tych umów ja jestem zobowiązany do 20go każdego miesiąca płacić podatek dochodowy, uwzględniający kwotę wolną od podatku.. Czy w chwili zatrudnienia muszę podpisywać PIT-2 czy nie.. Druga kwestia czy podpisanie go, wiąże się z jakimiś ewentualnymi konsekwencjami (de facto zeznaję nie prawdę).
środa, 18 sierpień, 2010, 11:21
autor: ~Anitka
Witam Czy może ktoś naposać ile wynsi ta ulga? Chodzi mi o konkretną kwotę do wyliczenia kwoty netto.
Dzięki
środa, 18 sierpień, 2010, 11:28
ulga wynosi 556,02, miesiecznie od podatku z wynagrodzenia od um. o prace odlicza sie 46,33 pod warunkiem, ze pracownik zlozyl PIT 2
środa, 18 sierpień, 2010, 11:34
autor: ~Anitka
Odp
56,68?
środa, 18 sierpień, 2010, 11:37
miesięczna 46,33,roczna 556,02
środa, 15 wrzesień, 2010, 15:03
autor: ~joanna
w PIT 2 jest punkt 4 który mówi o nie osiąganiu dochodów, od których jestem obowiązany opłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podstawie art 44 ust3 ustawy tj. dochodów:
a. z działalnoście gospodarczej, o której mowa w art.14 ustawy
b. z najmu lub dzierżawy
Ptytanie
Wynajmuję mieszkanie więc w zasadze nie poinnam podpisywać tego dokumentu ale czy ja w związku z tym nie mam prawa do ulgi??
środa, 15 wrzesień, 2010, 16:56
jezeli podatek z najmu rozliczasz na zadach ogolnych to nie podpisujesz pracodawcy PIT 2 bo ulge stosujesz obliczajac podatek za najem

Ale dochody z najmu mozna tez rozliczac podatkiem ryczaltowym - wtedy skladasz PIT 2 pracodawcy bo przy ryczalcie nie odlicz asie tej ulgi
wtorek, 28 wrzesień, 2010, 17:34
autor: ~nina
Witajcie
Za parę dni rozpoczynam pracę jako kadrowa po 3 letniej przerwie.
Czy w ostatnich wspomnianych 3 latach następiły jakieś zmiany odnośnie PIT-2?
Pozdrawiam
wtorek, 28 wrzesień, 2010, 19:42
żadne zmiany nie nastąpiły
wtorek, 28 wrzesień, 2010, 20:06
autor: ~nina
Dziękuję :-)
poniedziałek, 25 październik, 2010, 21:48
autor: ~Ryki
Witam Wszystkich
Mam takie pytanie:
Jestem zatrudniony w pewnej Firmie "X" na Umowe o Pracę od marca 2010 roku i podpisałem w owej Firmie Pit-2, a planuję od Nowego Roku 2011 rozpocząć własną Działalność Gospodarczą i pracować nadal w owej Firmie. Co zrobić z Pit-2 ?
Dziękuję i pozdrawiam
poniedziałek, 25 październik, 2010, 21:50
Witam Wszystkich
Mam takie pytanie:
Jestem zatrudniony w pewnej Firmie "X" na Umowe o Pracę od marca 2010 roku i podpisałem w owej Firmie Pit-2, a planuję od Nowego Roku 2011 rozpocząć własną Działalność Gospodarczą i pracować nadal w owej Firmie. Co zrobić z Pit-2 ?
Dziękuję i pozdrawiam
poniedziałek, 25 październik, 2010, 22:03
Witam Wszystkich
Mam takie pytanie:
Dziękuję i pozdrawiam
poniedziałek, 25 październik, 2010, 22:13
Jeśli w dg wybierzesz opodatkowanie na zasadach ogólnych /wg skali podatkowej/ będziesz musiał u pracodawcy odwołać oświadczenie PIT-2 z uwagi na zmianę swojej sytuacji. Nie masz obowiązku informowania o założeniu dg.
wtorek, 26 październik, 2010, 21:19
Witam
Dziękuję Ci Koleżanko za info
Czyli odwołuję PIT-2 u pracodawcy i nie muszę podawać powodu ani też ,że zakładam DG.
Pozdrawiam :-)
środa, 24 listopad, 2010, 09:45
autor: ~ewka
Witam
Dostawałam zasiłek dla bezrobotnych i znalazłam prace. Z UP dostane dodatek aktywizacyjny,ale bedzie to jenorazowa kwota,ponieważ został mi jeden m-c pobierania zasiłku. Dostałam z bezrobotniaka pismo,ze od tego dodatku bedzie odliczana ta ulga. Czy w związku z tym nie powinam u pracodawcy składać PIT2? A co za miesiąc,jak już nie dostanę tego dodatku? Czy wtedy mogę złożyć PIT2?
wtorek, 30 listopad, 2010, 08:55
autor: ~Figa
Dzień dobry,
bardzo proszę o odpowieiedź na pytanie: czy pracownik, który spełnia warunki do miesięcznego zmniejszania zalicznki na podatek dochodowy, ma obowiązek złożenia PIT-2, czy jest to kwestia jego uznania i może zmniejszenia dokonac w zeznaniu rocznym? Jeśli jest to obowiąze, to jakie są sankcje karne za jego niedopełnienie.
dziekuję
wtorek, 30 listopad, 2010, 22:03
Figo, pracownik nie ma obowiązku składania PIT-2, skoro nie chce to nie musi. Ulgę rozliczy sobie w rocznym PIT.
środa, 1 grudzień, 2010, 15:52
Koleżanko,
bardzo dziękuję za udzieloną odpowiedź.
Czy mogę prosić o podanie podstawy prawnej?
Pozdrawiam
niedziela, 5 grudzień, 2010, 11:07
autor: ~Czesław
Pracuję na pełny etat a moje wynagrodzenie według umowy to najniższa średnia krajowa.Co zyskam podpisując PIT2 i czy w ogóle muszę to podpisać ? wdzięczny będę za odpowiedz
niedziela, 5 grudzień, 2010, 18:03
zyskujesz nizszy podatek a co za tym idzie wyzsza wyplate do reki :)
niedziela, 5 grudzień, 2010, 18:41
Dodam, że jak wyżej pisałam, pracownik może ale nie musi podpisać PIT-2 swojemu pracodawcy.

do Figi - podstawa jest w ustawie o pdof - "pracownik przed pierwszą wypłatą może złożyć pracodawcy PIT-2" a więc nie ma takiego obowiązku. Może ale nie musi złożyć.
poniedziałek, 6 grudzień, 2010, 11:35
autor: ~Czesław
dziękuje bardzo za odpowiedz ;)
środa, 22 grudzień, 2010, 14:45
autor: ~Jacek
Witam,
A ja mam taki problem, że prowadzę DG od 2008r. W kwietniu2010 sie zatrudniłem na etat i NIE podpisałem PIT2 (no bo nie mogłem ;). Teraz chce zawiesić działalność i nastepnie tym bardzo bym chciał podpisać Pit2.
Czy mozna podpisać pit2 w czasei trwania Etatu??
środa, 22 grudzień, 2010, 19:36
nie można, bo PIT-2 składa się płatnikowi przed pierwszą wypłatą
środa, 22 grudzień, 2010, 23:04
na 2010 nie da rady, ale mozesz podpisac PIT 2 w styczniu 2011 przed pierwsa wyplata w tym roku i wtedy ulga bedzie odliczana przez pracodawce od dochodow w 2011
czwartek, 23 grudzień, 2010, 10:58
Życzę wszystkim cudownych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku.
środa, 29 grudzień, 2010, 21:53
autor: ~Zagubiona
Mam pytanie. Mam działalność gospodarczą i rozliczam się według podatku liniowego. Jakiś czas po założeniu działalności podjęłam umowę o pracę. Kadrowa poprosiła mnie o wypełnienie PITu2. Odmówiłam (ze względu na prowadzoną działalność, bo tam znalazłam taki punkt, że przy dochodach z najmu, działalności, itepe nie można go wypełniać). I teraz mam pytanie. Czy dobrze zrobiłam? Czy skoro mam podatek liniowy to jednak powinnam wypełnić ten PIT2? Czy jeśli go nie wypełniłam i mam tę obniżoną kwotę to czy mogę jakoś ją sobie zwrócić w rozliczeniu rocznym? I jedna kwestia - nie powiedziałam pracodawcy dlaczego nie wypełniam PIT2. Czy pracodawca zgłasza jakoś do Urzędu Skarbowego dlaczego nie wypełniamy PIT2? Pisze, że na przykład mamy najem, czy cokolwiek innego? Czy jeśli nie pisałam żadnego oświadczenia to może to zrobić bez mojej wiedzy? Zgłosić, a potem Urząd Skarbowy może mnie poprosić o wyjaśnienia? Jak to jest? Czy pracodawca jakoś to uzasadnia? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
środa, 29 grudzień, 2010, 21:55
autor: ~Zagubiona
Mam pytanie. Mam działalność gospodarczą i rozliczam się według podatku liniowego. Jakiś czas po założeniu działalności podjęłam umowę o pracę. Kadrowa poprosiła mnie o wypełnienie PITu2. Odmówiłam (ze względu na prowadzoną działalność, bo tam znalazłam taki punkt, że przy dochodach z najmu, działalności, itepe nie można go wypełniać). I teraz mam pytanie. Czy dobrze zrobiłam? Czy skoro mam podatek liniowy to jednak powinnam wypełnić ten PIT2? Czy jeśli go nie wypełniłam i mam tę obniżoną kwotę to czy mogę jakoś ją sobie zwrócić w rozliczeniu rocznym? I jedna kwestia - nie powiedziałam pracodawcy dlaczego nie wypełniam PIT2. Czy pracodawca zgłasza jakoś do Urzędu Skarbowego dlaczego nie wypełniamy PIT2? Pisze, że na przykład mamy najem, czy cokolwiek innego? Czy jeśli nie pisałam żadnego oświadczenia to może to zrobić bez mojej wiedzy? Zgłosić, a potem Urząd Skarbowy może mnie poprosić o wyjaśnienia? Jak to jest? Czy pracodawca jakoś to uzasadnia? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
środa, 29 grudzień, 2010, 23:49
spokojnie moglas zlozyc PIT 2 u pracodawcy bo przy podatku liniowym z dzialanosci nie stosuje sie ulgi. Jezeli tego nie zrobilas to odliczsz sobie ulge w zeznaniu rocznym PIT 37 z umowy o prace.

Pracodawca nie zglasza nigdzie niepodpisania PIT 2 - z tego tytylu ani pracodawcy ani Tobie nie grorza zadne konsekwencje.\

Jezeli w 2011 nic sie nie zmieni to zglos pracodawcy, ze chcesz aby potracal ulge, da Tobie druk PIT 2 do wypelnienia i bedzie obnizal podatek o kwote ulgi
środa, 29 grudzień, 2010, 23:50
Odp
nie groza :)
poniedziałek, 10 styczeń, 2011, 16:37
autor: ~zestresowana
Jestem pracodawcą. W 2010 zatrudniałam dwóch pracowników. Nie wzięłam od nich Pit2 ale odliczałam kwotę wolną. Teraz okazało się że młodzi chłopcy a jednak renciści i w rocznym rozliczeniu muszą dopłacić podatek. Co i z czyjej strony mi grozi? Skarbówka? Zgłaszać czynny żal czy siedzieć cicho? Czy Ktoś z Was miał jakieś nieprzyjemności z tego powodu?
Strasznie się boję......Pozdrawiam
poniedziałek, 10 styczeń, 2011, 22:19
wg mnie w razie kontroli z US może być zarzut zaniżania miesięcznych zaliczek na pdof - ale nie wiem jakie mogłyby być tego konsekwencje
czwartek, 20 styczeń, 2011, 13:18
autor: ~Sylwia
Witam!
Właśnie przeczytałam dany temat i również nasuwa mi się pytanie bo akurat jestem w takiej sytuacji.
Pracownik przy zatrudnieniu złożył PIT 2 następnie w ciągu roku zmienił adres zamieszkania na inny niż siedziba firmy - inne miejscowości oczywiście. Czy w takim przypadku, jak też zrobił, powinien złożyć nowy PIT 2 z nowym adresem czy też wystarczy oświadczenie o zmianie adresu w związku z podwyższonym KUP? Według tego co piszecie wystarczy tylko oświadczenie gdyż to ono wyraźnie mówi o podwyższeniu KUP a PIT 2 o odliczeniu ulgi, czy dobrze rozumie ??
czwartek, 20 styczeń, 2011, 13:21
tak Sylwia, wystarczy oswiadczenie o zmianie miesca zamieszkania
czwartek, 20 styczeń, 2011, 14:05
autor: ~Sylwia
Świetnie :) dziękuję i pozdrawiam
środa, 2 luty, 2011, 08:50
autor: ~Piotrek
Cześć. Bardzo proszę o pomoc. Pracodawca wręczył mi do wypełnienia PIT2 .O nic bym nie
pytał... Tylko czy ten Pit2 ma sens jeśli pracuje u swojego pracodawcy na umowę o prace na 1/2etatu. Bardzo dziękuję za pomoc :)
środa, 2 luty, 2011, 08:52
autor: ~Piotrek
Cześć. Bardzo proszę o pomoc. Pracodawca wręczył mi do wypełnienia PIT2 .O nic bym nie
pytał... Tylko czy ten Pit2 ma sens jeśli pracuje u swojego pracodawcy na umowę o prace na 1/2etatu. Bardzo dziękuję za pomoc :)
środa, 2 luty, 2011, 09:05
wymiar etatu nie ma nic wspólnego z PIT-2
dlaczego ma nie mieć sensu ?
środa, 2 luty, 2011, 09:17
autor: ~Piotek
Sam nie wiem nie znam się na tym .. kombinuje jak uzyskać od pracodawcy cały etat... Czyli z wypisanych wcześniej postów wnioskuje ze "owy" pit2 raczej nie szkodzi tylko pomaga. Dziękuje za pomoc :)
środa, 16 luty, 2011, 12:41
autor: ~Daniel
Pracodawca dał mi do podpisania PIT2 I powiedział że to jest aktualizacja danych i mam tylko 540 zł do odliczenia wydaje mi się że on mnie oszukał co mam teraz z tym zrobić ?
sobota, 19 luty, 2011, 19:42
autor: ~max
widzę że nie którzy dobrze się orientują więc też mam pytanie.
wydaje mi się że w pracy nie podpisywałem PIT-2.
pobieram rente rodzinną. w zeznaniu rocznym wyszło mi że muszę US dopłacić 350zł? - co jest grane?
niedziela, 20 luty, 2011, 00:30
może jednak go podpisałeś, tylko nie pamiętasz
ale może być i tak, że zakład pracy nie ma twojego PIT-2, a jednak nieprawnie potrącał ci ulgę - wiem że to się zdarza
środa, 2 marzec, 2011, 18:15
autor: ~ewa
pracuje na cały etat jestem matka samotnie wychowujaca corke nie pamietam zebym podpisywała Pit2 czy cos przez to trace
środa, 2 marzec, 2011, 20:02
autor: ~do ewy
Jesli nie masz potrącanej ulgi to dostajesz mniejsze wynagrodzenie ale w rozliczeniu rocznym US całą ulgę ci zwróci.
czwartek, 3 marzec, 2011, 19:52
autor: ~ewa
Dziekuje za informacje
niedziela, 6 marzec, 2011, 15:41
autor: ~aga
Witam serdecznie i mam pytanie: czy jeśli w rozliczeniu rocznym zastosuję podwyższone kup, czyli 1668,72 to czy muszę dostarczyć do Urzędu Skarbowego PIT 2?
niedziela, 6 marzec, 2011, 16:40
ale po co ?
do US nie dostarcza się takich dokumentów, PIT-2 jest dla płatnika
środa, 9 marzec, 2011, 10:19
autor: ~xxxx
Witam

Jeślo pracownik oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzi działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem to ulga podatkowa z tytułu zatrudnienia ma BYĆ STOSOWANA CZY TEŻ NIE!! BARDZO PROSZE O INFORMACJE

Z GÓRY DZIEKUJE
środa, 9 marzec, 2011, 22:21
tak, może złożyć PIT-2 aby pracodawca potrącał mu ulgę - bo dg ma na ryczałcie
czwartek, 17 marzec, 2011, 19:08
autor: ~natala
Witam, Pracodawca od tamtego roku wiedział ze pobieram rentę rodzinna,mimo tego nie dał mi do wypełnienia( może i nie świadomie) pitu 2, w rozliczeniu wyszło do mi do zaplaty ponad 500zł. Czyja to wina? Pracodawca czy ja powinnam zgłosci ksiegowej ten fakt ? Co miesiąc nie odliczano mi z wyplaty 46 zł, ale tez nie poinformowano ze musze wypełnic pit2, zeby terz nie płacic tej okropnej kwoty ;/
czwartek, 17 marzec, 2011, 19:10
Witam, Pracodawca od tamtego roku wiedział ze pobieram rentę rodzinna,mimo tego nie dał mi do wypełnienia( może i nie świadomie) pitu 2, w rozliczeniu wyszło do mi do zaplaty ponad 500zł. Czyja to wina? Pracodawca czy ja powinnam zgłosci ksiegowej ten fakt ? Co miesiąc nie odliczano mi z wyplaty 46 zł, ale tez nie poinformowano ze musze wypełnic pit2, zeby terz nie płacic tej okropnej kwoty ;/
czwartek, 17 marzec, 2011, 19:21
natala, jesteś w błędzie - skoro masz rentę rodzinną to ulgę podatkową rozlicza ci ZUS przy naliczaniu zaliczki na podatek. I nie mogłaś pracodawcy złożyć PIT-2.
"Co miesiąc nie odliczano mi z wypłaty 46 zł" - i bardzo dobrze, to jest prawidłowe. Może w swoim PIT coś źle wpisałaś, że wyszło ci do zapłaty ponad 500 zł.
czwartek, 17 marzec, 2011, 19:26
czwartek, 17 marzec, 2011, 19:29
nie odświeżaj natala, bo tu wpisy się powielają
czwartek, 17 marzec, 2011, 19:29
Tak odlicza mi zus ale ksiegowa niby nie wiedziala ze pobieram ten rentę, chociaz powiedzialam jej ale nie napisalam. WYszlo mi w rozliczeniu pond 5 stów ;/ co teraz mam zrobic ?
pit 37 rozliczała mi inna ksiegowa
czwartek, 17 marzec, 2011, 19:38
Tak odlicza mi zus ale ksiegowa niby nie wiedziala ze pobieram ten rentę, chociaz powiedzialam jej ale nie napisalam. WYszlo mi w rozliczeniu pond 5 stów ;/ co teraz mam zrobic ?
pit 37 rozliczała mi inna ksiegowa
czwartek, 17 marzec, 2011, 19:39
Skoro tak ci wyszło to musisz dopłacić.
Jeśli nie złożyłaś tego PIT-2 to nie mieli prawa odejmować ci co miesiąc 46,33 zł ulgi, ale wiem, że tak często się zdarza. Jak chcesz podaj kwoty z pitów dla sprawdzenia.
czwartek, 17 marzec, 2011, 22:07
Wszytsko sie wyjaśniło, mój pracodawca powinien mi dac pit2 ale tego nie zrobił, wiec zaplacic musze ;/;/;/;/
czwartek, 17 marzec, 2011, 22:23
Nie powinien ci dać do podpisania PIT-2 bo masz rentę i nie mogłaś go podpisać. A jeśli potrącali ci ulgę nie mając od ciebie PIT-2 to robili to bezprawnie, ale teraz to już nic nie zmieni.
poniedziałek, 21 marzec, 2011, 15:54
autor: ~Karol
Witam, nie wiem czy to właściwe miejsce na moje pytanie ale napiszę. W ubiegłym roku pracowałem 3 tyg na umowę o pracy oraz 3 tyg na umowe zlecenie w innym przedsiebiorstwie, dostałem od nich rozliczenia i mam pytanie czy i jaki pit muszę wypełnić. Była to moja pierwsza praca więc nie miałem nigdy do czynienia z pit-ami, pozdrawiam
poniedziałek, 21 marzec, 2011, 21:02
PIT 37
piątek, 25 marzec, 2011, 16:46
autor: ~Paweł
Witam, niedawno zacząłam pracę na cały etat.Na rozmowie ustaliliśmy z pracodawcą płacę netto w wysokości 2000tys. Rzeczywiście dostaję tyle na rękę, niestety w ostatnim czasie gdy przeglądałem swoją umowę o pracę na której widnieje kwota brutto zauważyłem iż po odliczeniu podatku wcale nie wychodzi kwota 2000. Wychodzi na to, że mam potrącaną ulgę o czym nie zostałem poinformowany. Pitu 2 również nie podpisywałem. Czy takie zachowanie jest zgodne z prawem? co robić w takiej sytuacji? szczerze mówiąc czuję się oszukany
piątek, 25 marzec, 2011, 17:22
autor: ~Paweł
Witam, niedawno zacząłam pracę na cały etat.Na rozmowie ustaliliśmy z pracodawcą płacę netto w wysokości 2000tys. Rzeczywiście dostaję tyle na rękę, niestety w ostatnim czasie gdy przeglądałem swoją umowę o pracę na której widnieje kwota brutto zauważyłem iż po odliczeniu podatku wcale nie wychodzi kwota 2000. Wychodzi na to, że mam potrącaną ulgę o czym nie zostałem poinformowany. Pitu 2 również nie podpisywałem. Czy takie zachowanie jest zgodne z prawem? co robić w takiej sytuacji? szczerze mówiąc czuję się oszukany
piątek, 25 marzec, 2011, 17:46
faktycznie bez PIT 2 pracodawca nie ma prawa odliczac ulgi - zglos mu ten problem
piątek, 25 marzec, 2011, 21:04
"szczerze mówiąc czuję się oszukany" - a w jakim znaczeniu tak się czujesz ?
A z tej płacy brutto wszystkie składki i kup też odliczyłeś ?
sobota, 26 marzec, 2011, 14:22
autor: ~marynarz
witam!pobieram zasilek dla bezrobotnych i wlasnie dostalem sie do pracy . ksiegowa dala mi PIT-2 zebym jej przyniosl ale nie dala mi jeszcze umowy o prace .Co mam zrobic?
sobota, 26 marzec, 2011, 14:27
witam!pobieram zasilek dla bezrobotnych i wlasnie dostalem sie do pracy . ksiegowa dala mi PIT-2 zebym jej przyniosl ale nie dala mi jeszcze umowy o prace .Co mam zrobic?
sobota, 26 marzec, 2011, 14:33
sobota, 26 marzec, 2011, 18:02
podpisac
niedziela, 27 marzec, 2011, 17:23
Aco z zasilkiem? mam go wstrzymac czy normalnie sie wyrejestrowac bo umowe dostane prawdopodobnie na okres probny-3 miesiace
niedziela, 27 marzec, 2011, 22:36
skoro podejmujesz zatrudnienie to musisz się wyrejestrować z urzędu pracy
poniedziałek, 4 kwiecień, 2011, 22:19
autor: ~Artur
Witam!
Pracuje na pełnym etacie a od 19.2.2011 również prowadze własną działalność (ksiegowość na zasadach ogólnych <podatek progresywny> .Czy na podstawie
pit-11 wystawionym przez pracodawce można się zorjentować czy jest odliczana ulga?
Podaje dane z pit11:
4)przychód : 16.800,00 ;
5)koszty uzyskania przychodów : 1.335,00;
4)dochód zwolniony od podatku :"brak wpisu"
Zaliczka pobrana przez płatnika : 696;
Składki na ubezpieczenie społeczne podlegające odliczeniu : 2.303,28 ;
Składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegające odliczeniu : 1.123,44.
pozdrawiam
poniedziałek, 4 kwiecień, 2011, 22:27
tak, miałeś odliczaną ulgę podatkową
Skoro założyłeś dg opodatkowaną wg skali to powinieneś zgłosić pracodawcy by nie potrącał ci miesięcznej ulgi, bo masz obowiązek odliczać ją w dg.
poniedziałek, 4 kwiecień, 2011, 22:31
autor: ~Artur
Witam!
Pracuje na pełnym etacie a od 19.2.2011 również prowadze własną działalność (ksiegowość na zasadach ogólnych <podatek progresywny> .Czy na podstawie
pit-11 wystawionym przez pracodawce można się zorjentować czy jest odliczana ulga?
Podaje dane z pit11:
4)przychód : 16.800,00 ;
5)koszty uzyskania przychodów : 1.335,00;
4)dochód zwolniony od podatku :"brak wpisu"
Zaliczka pobrana przez płatnika : 696;
Składki na ubezpieczenie społeczne podlegające odliczeniu : 2.303,28 ;
Składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegające odliczeniu : 1.123,44.
pozdrawiam
wtorek, 5 kwiecień, 2011, 21:13
autor: ~magduniam
Witam,
Mam taki problem - pewnie dziwny- pracodawca odlicza mi te 40 parę złotych co miesiąc, co za rok stanowi 556 zł. A w zeznaniu rocznym stosuję wzór obliczania podatku x 18% - 556 zł. Przecież miałam już to odliczane co miesiąc. Dodam, że w rozliczniu rocznym liczonym " na piechotkę" i programem wychodzi taka sama nadpłata.
Z góry dziękuję za odpowiedź
wtorek, 5 kwiecień, 2011, 21:40
Wszystko jest w porządku - właśnie na tym polega odliczanie ulgi podatkowej, że w trakcie roku płatnicy odejmują nam 1/12 z kwoty 556,02 a potem robiąc PIT musimy wyliczyć podatek według wzoru, który podałaś. Czyli mamy tu sumę miesięcznych ulg. Gdybyśmy tej kwoty w PIT nie zastosowali to wyszedłby podatek do zapłacenia.
wtorek, 5 kwiecień, 2011, 23:11
autor: ~magduniam
Witam ponownie,
Mam jescze takie pytanie: nie mogę się sama doliczyć, ale czy jak pracuję na dwóch etatach i nie składałam w drugim miejscu pracy PIT2, to nie mam tej ulgi odliczanej?? Ja prowadzę działaność - i własnie się dowiedziałam, ze powinnam była odwołać PIT2 w pierwszej szkole (jutro to zrobię)i będę odliczać ulgę w DG.
Ale na okres wakacji chciałabym zawiesić działaność, to co wtedy stanie się z tą ulgą?
środa, 6 kwiecień, 2011, 15:24
autor: ~kaśka
Witam, chciłabym zapytać o PIT 11. Czy jak go dostaję od pracodawcy, to w pobranych zaliczkach jest uwzględniana kwota wolna - 1/12 556zł? Czy nie jest, a ja sobie ja póxniej odliczam w zeznaniu rocznym?
piątek, 8 kwiecień, 2011, 10:07
autor: ~Hanka
Jestem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Pracodawca chce, żebym wypisała druk i dopisała na nim ręcznie rodzaj renty, którą pobieram z ZUS. Wytłumaczcie mi proszę po co mu ten PIT-2 i czy mam go podpisywać? Dziękuję serdecznie
piątek, 8 kwiecień, 2011, 20:58
autor: ~Edyta
Wytłumaczcie mi cos prosze bo juz sama zgłupiałam.Pobieram w Zusie rente rodzinna i od czerwca 2009r jestem zarejstrowana w pracy na 1/2 etatu.W Picie za 2009r wyszła mi dopłata,ktora musiałam zapłacic.W Zusie zapytali sie mnie czy zgłaszałam,ze pracuje ja na to,ze nie bo nie wiedziałam,ze musze to zgłosic.Powiedzieli,ze to dlatego ta dopłata bo powinnam zgłosic)(bo rozchodzi sie o jakas ulge).Zgłosiłam wtedy to własnie i od tamtej pory mam pomniejszona rente o 46zł z groszem ale w tym roku(za 2010)nie mam juz dopłaty natomiast moj szef powiedział mi dzis,ze musze mu podpisac pit2.Po co?Nie rozumiem tego?
piątek, 8 kwiecień, 2011, 21:17
Hanka i Edyta - gdybyście poczytały komentarze wyżej w tym poście już byście miały odpowiedź na wasze pytania.
PIT-2 podpisany przez pracownika jest upoważnieniem dla pracodawcy do uwzględniania miesięcznej ulgi podatkowej 46,33 zł przy wyliczaniu zaliczek na podatek. ZUS stosuje ulgę każdemu świadczeniobiorcy /emerytowi, renciście/ i dlatego taki pracownik NIE MOŻE dać PIT-2 swojemu pracodawcy, bo nie można mieć dwa razy potrącanej tej ulgi. Stąd wasze dopłaty podatku w rocznych rozliczeniach.
piątek, 8 kwiecień, 2011, 21:17
autor: ~daggi
witam, dzis dostalam pit-2 do wypelnienia. Zupelnie nie wiem (nie wiedzialam - teraz sobie tu troche poczytalam) co to i po co. Szefowa nie kazala wypelnic daty, a potem zobaczylam, ze wstawila date zatrudnienia czyli ponad 4 lata wstecz. Zaczelam sie zastanawiac i martwic, bo przez ten czas zmienilam i nazwisko i miejsce zamieszkania - a dane wpisalam aktualne. Czyli wynika, ze podalam dane nieprawdziwe... i sie strasznie boje, ze ktos sie kiedys doczepi i bede ponosic konsekwencje za skladanie nieprawdziwych danych...
czytajac tutaj posty doszlam do wniosku, ze szefostwo odliczalo ulge nie majac ode mne kwitku i teraz to zalatwiaja wstecz...
Co mam zrobic? postawic sie szefostwu i zazadac zniszenia tego papierka?
piątek, 8 kwiecień, 2011, 21:53
autor: ~Edyta
Ok ale ja rente mam od 10 lat a zarejstrowana jestem od 2 i dopiero teraz szef chce ode mnie ten pit2 mimo tego,ze wie,ze mam rente jego ksiegowa tez wiec powinna wiedziec,ze nie moge tego podpisac.W zeszłym roku na picie z pracy miałam zaliczke na podatek 0zł a z renty 335 i miałam dopłate a w tym roku z pracy mam tez 0zł a na picie z renty 700z groszem.Wiec gdybym teraz podpisala jemu ten pit2c to w przyszłym roku znow miałabym dopłate czy co??????
środa, 13 kwiecień, 2011, 18:36
autor: ~Slawe
czy tu byla odciagana wolna od podatku, ?

prosze sprawdzic... dochod 20.147,25 , koszty uzyskania przychodu 1335,00 ,zaliczka pobrana przez płatnika 1005,00

pracuje w dwoch firmach na umowe o prace i mam niedopłatę na pit-37 - tzn ze w obu zakladach pracy mialem odciąganą kwotę 1/12 miesiecznie od ulgi 556,02?

czy dobrze rozumuje troche namieszane wypowiedzi w tym w watku?

wydaje mi sie ze tylko w jednym zakladzie zlozymek deklaracje PIT-2

dziekuje za odpowiedz
środa, 13 kwiecień, 2011, 19:46
Podaj kwoty składek społecznych i zdrowotnych
Być może dopłata podatku wynika z tego, że musiałeś ograniczyć kup do limitu.
środa, 13 kwiecień, 2011, 23:00
autor: ~Slawek
2589,00 społeczne
1356,89 zdrowotne
środa, 13 kwiecień, 2011, 23:13
autor: ~Slawek
2589,00 społeczne
1356,89 zdrowotne
czwartek, 14 kwiecień, 2011, 06:28
autor: ~chrumka
mam umowe o prace jednocześnie miałam podpisaną umowę o dzielo z innym kontrahentem i musiałam wypełnic dla niego pit2, dlaczego?
czwartek, 14 kwiecień, 2011, 06:31
autor: ~rencista
Odp
rencista ma umowę o prace, nie dostarczył pracodawcy pit2, pomimo to ksiegowa firmy pomniejszała zaliczke o podatek o 46zł., rencista miał pretensje do pracodawcy? Czy słusznie? okazało się ze ksiegowa robi to również dla innych pracowników któzy nie są rencistami i tez nie dostarczali pit2? Co robić w takiej sytuacji? Kto ma racje?
czwartek, 14 kwiecień, 2011, 07:06
autor: ~rencista
i jeszcze jedno pytanie, księgowa powiedziała że tak ma byc ona juz tego nie zmieni bo rok jest zamknięty. co robic w takim wypadku. Błagam o porade.
czwartek, 14 kwiecień, 2011, 12:23
autor: ~jola
witam, mam umowe o prace i rente rodzinna. prosze o konkretna odpowiedz czy mam podpisywac pit 2 czy nie? czy zlozyc go u pracodawcy czy w zusie?
czwartek, 14 kwiecień, 2011, 21:19
do Sławka - tak, miałeś tam odejmowaną ulgę podatkową
do chrumki - ta firma nie miała podstaw do żądania od ciebie podpisania PIT-2, bo do niczego im to nie było potrzebne
do joli - nie możesz u pracodawcy złożyć PIT-2, bo ulgę z urzędu potrąca ci ZUS
do rencisty - księgowa robi nieprawidłowo, nie może stosować ulgi nie mając PIT-2. A zatrudniony rencista będzie musiał dopłacać podatek
wtorek, 26 kwiecień, 2011, 19:08
autor: ~KASIA
mam pytanie, przepraszam za kłopot ale nie bardzo orientuje sie w tych urzedowych sprawach, chcialabym dowiedziec sie do kogo trzeba skladac ten pit 2 bo dostalam go od pracodawcy, a jak go wypelnie to mam go oddac pracodawcy?? I jeszcze jedna sprawa, moja siostra cioteczna powiedziala mize taki pit 2 mozna zlozyc tylko w przypadku gdy jest to nasza pierwsza praca, moze glupio to zabrzmi ale ja odbywalam staz z urzedu pracy od 01.10 do 31.03 a od 01.04 do 07.04 pracowalam na umowe o prace u tego pracodawcy gdzie wczesniej mialam staz z urzedu ale z racji tego ze sie z nim nie dogadalam rozwiazalismy ta umowe po tygodniu. Czy w zwiazku z tym ze pracowalam 7 dni to byla moja pierwsza praca i juz pracujac w nowej pracy nie moge zlozyc tego pitu 2 ?? chcialabym zaznaczyc ze w tej pierwszej pracy byla szefowa mi go w ogole nie dawala i nic o tym nie wspomniala?? Bardzo prosze o odpowiedz:)z gory przepraszam i dziekuje:)
wtorek, 26 kwiecień, 2011, 19:24
mam pytanie, przepraszam za kłopot ale nie bardzo orientuje sie w tych urzedowych sprawach, chcialabym dowiedziec sie do kogo trzeba skladac ten pit 2 bo dostalam go od pracodawcy, a jak go wypelnie to mam go oddac pracodawcy?? I jeszcze jedna sprawa, moja siostra cioteczna powiedziala mize taki pit 2 mozna zlozyc tylko w przypadku gdy jest to nasza pierwsza praca, moze glupio to zabrzmi ale ja odbywalam staz z urzedu pracy od 01.10 do 31.03 a od 01.04 do 07.04 pracowalam na umowe o prace u tego pracodawcy gdzie wczesniej mialam staz z urzedu ale z racji tego ze sie z nim nie dogadalam rozwiazalismy ta umowe po tygodniu. Czy w zwiazku z tym ze pracowalam 7 dni to byla moja pierwsza praca i juz pracujac w nowej pracy nie moge zlozyc tego pitu 2 ?? chcialabym zaznaczyc ze w tej pierwszej pracy byla szefowa mi go w ogole nie dawala i nic o tym nie wspomniala?? Bardzo prosze o odpowiedz:)z gory przepraszam i dziekuje:)
wtorek, 26 kwiecień, 2011, 19:50
jak najbardziej mozesz podpisac PIT 2, chyba, ze masz inne dochody np z renty, emerytury albo prowadzisz dzialalnosc.. przeczytaj co jest na druku a wszystko sie wyjasni :)
wtorek, 26 kwiecień, 2011, 19:50
wtorek, 26 kwiecień, 2011, 20:00
dziekuje za odpowiedz:) ta wiadomosc sie wyslala ponownie bo odswiazylam strone, przepraszam:)
środa, 4 maj, 2011, 22:08
autor: ~inga
Witam, czytam wszystkie posty bardzo uważnie i nieco się już pogubiłam, przyznaję. Jeśli nie sprawi to kłopotu, bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy mam obowiązek informowania pracodawcy o prowadzeniu działalności? (pracuję dłużej niż mam działalność; szefowa nie jest przychylna tego typu aktywnościom) jeśli tak, to czy mogę zrobić to teraz? jak to zmienia moją sytuację podatkową?
środa, 4 maj, 2011, 22:10
Witam, czytam wszystkie posty bardzo uważnie i nieco się już pogubiłam, przyznaję. Jeśli nie sprawi to kłopotu, bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy mam obowiązek informowania pracodawcy o prowadzeniu działalności? (pracuję dłużej niż mam działalność; szefowa nie jest przychylna tego typu aktywnościom) jeśli tak, to czy mogę zrobić to teraz? jak to zmienia moją sytuację podatkową?
środa, 4 maj, 2011, 22:30
nie odświeżaj strony, bo tu wpisy się powielają

Wg mnie nie masz obowiązku informowania pracodawcy o swojej dg.
Z tym, że jeśli w dg masz zasady ogólne a pracodawcy kiedyś złożyłaś PIT-2 to musisz odwołać jego treść, bo ulgę podatkową należy stosować wyliczając podatek w dg. Dwa razy w miesiącu ulgi nie można uwzględniać.
czwartek, 5 maj, 2011, 09:23
w DG mam zasady ogólne, nie składałam pracodawcy pitu-2 (musiałabym coś dodatkowego podpisać, prawda?) pozdrawiam!
czwartek, 12 maj, 2011, 17:23
autor: ~Asai
Mam pytanie!
Obecnie mam dwie umowy zlecenie, które są ważne do końca czerwca tego roku i w połowie maja zaczynam nową pracę, gdzie będę miała umowę o pracę. Dostałam ten sławny Pit-2, o który się rozchodzi i czy mogę go podpisać i czy to nie będzie kolidować poprzednimi umowami.
Jeszcze jedno czy informować księgową w nowym miejscu pracy o odprowadzanych składkach, bo w tych umowach już były komplikacje, że dwa razy składki były płacone.
Z góry dziękuje za odpowiedź
czwartek, 12 maj, 2011, 21:08
PIT-2 podpisuje się tylko w przypadku etatu i zlecenia nie mają z nim nic wspólnego.
O kwocie odprowadzonych do tej pory składek możesz poinformować, o ile przewidujesz, że twoje łączne oskładkowane przychody w tym roku mogą się zbliżyć do kwoty limitu, powyżej którego nie nalicza się składek emerytalnych i rentowych. Nie pamiętam ile teraz on wynosi, ale na pewno ponad 80.000 zł.
piątek, 8 lipiec, 2011, 16:01
autor: ~aneta
W deklaracji PIT2 jest napisane "nie otrzymuje emerytury i reny za pośrednictwem płatnika". Co onacza nazwa "płatnik"? to jest moja firma? jeśli otrzymuję rentę rodzinną z zusu to moge złożyć PIT2?
sobota, 9 lipiec, 2011, 13:41