Uwaga! Od 1 lutego br ISKB w nowej odsłonie INFORLEX.PL Finanse Publiczne - Wypróbuj

Forum

czwartek, 14 luty, 2008, 10:32
autor: ~andzia
Otrzymałam fakturę za telefon stacjonarny. Chciałabym uzyskać informację, czy mogę ją w całości zaksięgować w miesiącu, w którym ją otrzymałam, czy muszę podzielić ją na rozmowy za miesiąc poprzedni i zaksięgować te rozmowy w miesiącu poprzednim a abonament w miesiącu bieżącym?
czwartek, 14 luty, 2008, 17:23
autor: ~iwona
Odp: księgowanie faktur
Moim zdaniem możesz całość zaksięgować w koszty w miesiącu wystawienia, tylko uważaj na VAT ( w miesiącu zapłaty).
piątek, 15 luty, 2008, 08:39
autor: ~Basia1
ale gdzie chcesz to księgować na czym jesteś bo to jest ważne KH czy PKPiR i jesli PKPiR to jaką metoda się rozliczasz bez tych informacji nie mozna nic powiedzieć jak to rozliczyć
piątek, 15 luty, 2008, 12:21
autor: ~MEGAN
RADA

Koszty zarówno połączeń telefonicznych, jak i abonamentu należy rozliczyć w tych okresach (miesiącach) rozliczeniowych, których dotyczą. Możliwość odliczenia VAT powstanie w okresie, na jaki przypada termin płatności.

UZASADNIENIE

Faktury za usługi telekomunikacyjne są jedną z pozycji wchodzących w zakres usług za tzw. media. Termin rozliczania faktur za usługi telekomunikacyjne często wywołuje wątpliwości w zakresie VAT. Dla faktur za tzw. media, w których skład wchodzą również usługi telekomunikacyjne, odliczenie VAT przysługuje w okresie, na jaki przypada termin płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla tych rozliczeń, lub w rozliczeniu za okres następny (miesiąc, kwartał). Wprowadzenie takiego rozwiązania ma na celu dostosowanie przez kupującego momentu odliczenia VAT naliczonego do momentu, w którym sprzedawca jest zobowiązany do odprowadzenia VAT należnego.
sobota, 16 luty, 2008, 19:13
autor: ~mk
megan moze cos poradziłbys a nie przytaczał fragmenty artykułów nie interesyje cie to o czym pisze basia?! to jest punkt wyjscia aby odpowiedziec na pytanie.
sobota, 16 luty, 2008, 23:02
autor: ~Mirsek
Megan napisała bardzo wyrażnie jak należy księgowac fa za telefon(media) tak włśnie należy je księgowac. W uzasadnieniu... nic ując można jedynie doda podstawę prawną tak więc jest to DZIAŁ IX Rozdział 1-art.86 ust.10 pkt.3 ustawy o VAT (jako księgowa pytając..? uważam że potrzebuje uzasadnienia i podstawy prawnej..wnioski to już sama chyba umie wyciągnąc z otrzymanej odpowiedzi.Uważam że ~Megan i poradził i uzasadniła prawidłowoś swojej wypowiedzi Pozdrawiam
poniedziałek, 17 marzec, 2008, 19:52
autor: ~aga
jaki jest termin do zaksięgowania faktury VAT
wtorek, 3 luty, 2009, 22:00
autor: ~KASIA
MAM PYTANIE. MAM FAKTURĘ NA HOTEL Z 31.12.2008, ALE DATA FAKTURY JEST 01.01.09, CZY MAM JĄ ZAKSIĘGOWAĆ NA STYCZEŃ, CZY JESZCZE NA GRUDZIEŃ POWINNA BYĆ ZAKSIĘGOWANA?
wtorek, 3 luty, 2009, 22:55
autor: ~Mirasek
Moim zdaniem koszty XII/2008
Rejestr VAT????
Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT.....

Usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
- przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

-nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
czwartek, 23 kwiecień, 2009, 18:02
autor: ~ciężkokapująca
Proszę POMÓŻCIE???
jaki inne usługi zaliczamy do medialnych oprócz rachunku za telefon (internet? prąd? )czy vat odliczamy w mc płcenia rachunku, a do kosztów zaliczamy wg daty sprzedaży ????
czy odnalezioną (a wcześniej "diabel ją nakrył ogonem" )f-rę zakupu towaru lub kosztową nie ujętą w rejestrze vat lub KPiR można rozliczyć w kolejnym mc???
Please....Help....
piątek, 24 kwiecień, 2009, 08:13
autor: ~m.
1. inne usługi to np. wywóz śmieci, woda, energia, gaz itp.
2. Vat możesz odliczyc w m-cu wpływu faktury lub w następnym (z wyjątkiem tych ww.-> tu trmin płatności).
pozdr.
piątek, 24 kwiecień, 2009, 12:07
autor: ~M_O
do m. zmieniły się przepisy :) można w 2 następnych okresach.
piątek, 24 kwiecień, 2009, 12:37
autor: ~m.
racja, dzięki za poprawkę :-)
poniedziałek, 15 czerwiec, 2009, 18:36
autor: ~olenka
Napiszcie czy te faktury za telefon to mam ksiegowac z data jaka zapłaciłam czy z datą jaką operator wskazuje jako termin zapłaty?????
poniedziałek, 15 czerwiec, 2009, 20:25
autor: ~dorzia
księgujesz do VAT w miesiącu w którym przypada termin płatno.ści( nie jest istotne kiedy zapłaciłaś). Faktury za tzw media to: prąd,gaz,woda,śmieci,ścieki,telefon,internet i na tych fakturach ma być wypisane jakiego okresu usługa dotyczy.
środa, 15 lipiec, 2009, 18:37
autor: ~budyn
wciaz jednak brak odpowiedzi na pytanie glowne

ja mam f-re za telefon za okres 21 maj-20 czerwiec, data wystawienia 20 czerwiec, planosc w lipcu
vat- w lipcu
pit - koszty czerwca - ale czy wszystkie koszty skoro jest tez troche z maja?
środa, 15 lipiec, 2009, 18:49
autor: ~Lucyna
Data wystawienia jest 20 czerwiec, tego samego dnia jej nie otrzymałaś, więc nie możesz ująć jej w maju bo do 20 powinnaś mieć obliczoną zaliczkę na podatek dochodowy.
środa, 15 lipiec, 2009, 18:58
autor: ~budyn
wciaz jednak brak odpowiedzi na pytanie glowne

ja mam f-re za telefon za okres 21 maj-20 czerwiec, data wystawienia 20 czerwiec, planosc w lipcu
vat- w lipcu
pit - koszty czerwca - ale czy wszystkie koszty skoro jest tez troche z maja?
środa, 15 lipiec, 2009, 21:03
autor: ~Lucyna
jak chcesz zaksięgować fakturę do maja jak masz zamknięty miesiąc. dajesz wszystko do czerwca
piątek, 14 sierpień, 2009, 20:22
autor: ~mimi
a ja mam inny problem,czy ktoś w prosty sposób wyjaśni mi jak księguje się f-rę korygującą? dot. zakupów np.z lipca.Proszę o pomoc na temat f-r korygujących
piątek, 14 sierpień, 2009, 20:29
autor: ~mimi
a ja mam inny problem,czy ktoś w prosty sposób wyjaśni mi jak księguje się f-rę korygującą? dot. zakupów np.z lipca.Proszę o pomoc na temat f-r korygujących
piątek, 14 sierpień, 2009, 21:21
autor: ~Aneta
do - mimi
O jaka f-rę korygującą Ci chodzi? I czy jesteś na KH czy PKPiR?
środa, 16 wrzesień, 2009, 22:32
autor: ~karolka
Witam :)

Czytają wasze wpisy troche się dowiedziałam ale, żeby tak usystematyzować... ;)

Prowadze PKPIR płace VAT
Dostałam fakturę za telefon z datą wystawienia 23.06 i terminem płatności 04.07
czyli:

W księdze przychodów i rozchodów księguje pod datą 23.06
dla celów VAT pod datą 04.07

to, że zapłaciłam ją 29.06 jest bez znaczenia dla sposobu księgowania

czy dobrze was zrozumiałam?

dziekuje za odpowiedź :)
środa, 16 wrzesień, 2009, 22:50
autor: ~natalia
doskonale :)
poniedziałek, 5 październik, 2009, 08:52
autor: ~pp
mam pytanie. w firmie dostaliśmy dopiero teraz wiele faktur zaległych za poprzednie miesiące nawet za maj! jak mamy teraz to zaksięgować, rozliczyć skoro miesiące są zamoknięte
poniedziałek, 5 październik, 2009, 08:56
mam pytanie. w firmie dostaliśmy dopiero teraz wiele faktur zaległych za poprzednie miesiące nawet za maj! jak mamy teraz to zaksięgować, rozliczyć skoro miesiące są zamoknięte
poniedziałek, 5 październik, 2009, 09:05
środa, 7 październik, 2009, 14:16
autor: ~lena
Witam

Mam pytanie.
Faktury kosztowe które są doniesione 3 miesiące po terminie, można wprowadzić do VAT z datą bieżącą (zmienioną), czy bezpośrednio do książki do kosztów kwota brutto?
środa, 7 październik, 2009, 14:20
autor: ~dorzia
skoro mieliście prawo odliczenia podatku VAT przy zakupie , to wtedy kwota podatku VAT nie stanowi kosztu uzyskania przychodu(podatkowo).
piątek, 9 październik, 2009, 10:26
autor: ~lena
Witam

Mam pytanie.
Faktury kosztowe które są doniesione 3 miesiące po terminie, można wprowadzić do VAT z datą bieżącą (zmienioną), czy bezpośrednio do książki do kosztów kwota brutto?
sobota, 10 październik, 2009, 10:36
autor: ~Elżunia
Jestem rolnikiem vatowcem, rozliczającym się kwartalnie.Odnalazłam faktury zagubione z dnia wystawienia i sprzedaży 2009-09-10 i 2009-09-23. Za III kwartał już się rozliczyłam. Czy odnalezione faktury mogę zaksięgować w miesiącu pażdzierniku?
sobota, 10 październik, 2009, 14:00
autor: ~koleżanka
do leny - z jaką datą bieżącą /zmienioną/ ? co masz na myśli ?
VAT można odliczyć w miesiącu otrzymania faktury lub 2 następnych
jeśli go nie doliczono to nie może być ksoztem
czwartek, 15 październik, 2009, 09:03
autor: ~Maria
Witam,mam pytanie jak zaksięgować fakturę za telefon:data wystawienia 22.08.09 data nadania 27,08.09 ,ja ją otrzymałam 03.09.09 a data płatności 07.09.09 już sie pogubiłam
czwartek, 15 październik, 2009, 09:20
Nie mogę zaksiegować w PKPiR tej f-ry w .08.09 ponieważ otrzymałam ją we wrześniu,co mam robić ?
środa, 21 październik, 2009, 10:59
prosze o pomoc. zaksiegowałam fakture na miesiąc wrzesień, okazało sie ze zaszła pomyłka i faktura powinna byc z data na sierpień i tak sie stało. my jako wystawcy zaksiegowalismy na wrzesien tam firma na sierpien. i faktycznie faktura powinna byc na sierpień. dodam jeszcze ze juz zamknełam mieisąć wrzesien i jestem w połowie pażdziernika. co mam zrobic z tamta faktura??? prosze o szybka pomoc
środa, 21 październik, 2009, 11:06
prosze o pomoc. zaksiegowałam fakture na miesiąc wrzesień, okazało sie ze zaszła pomyłka i faktura powinna byc z data na sierpień i tak sie stało. my jako wystawcy zaksiegowalismy na wrzesien tam firma na sierpien. i faktycznie faktura powinna byc na sierpień. dodam jeszcze ze juz zamknełam mieisąć wrzesien i jestem w połowie pażdziernika. co mam zrobic z tamta faktura??? prosze o szybka pomoc
środa, 21 październik, 2009, 11:08
wtorek, 15 grudzień, 2009, 12:14
autor: ~?
dostała FV za usł. telekomunikacyjne rozmowy listopad grudzień - ok jasne abonament grudzień styczeń - jak zaksiegować dodam że jest to pełna księgowość
poniedziałek, 4 styczeń, 2010, 22:52
autor: ~madzia
mam problem
Ksiegowa nie chce zatwierdzić faktury za telefon wystawionej z dnia 22,11,2009 a termin zapłaty 7,12,2009
faktury te przychodza najcześciej na 2-3 dni przed terminem zapłaty a do księgowej zawozimy odrazu po 1. uważa ze ja powinna zaksięgować w grudniu a nie w styczniu jak sugeruje termin zapłaty.
środa, 6 styczeń, 2010, 14:31
autor: ~benia
no właśnie ja taż mam taką fakturę , otzrymana 5.01.2010 . Abvonament 28.12.2009-27.01.2010. Okres rozliczeniowy 28.11.2009 - 27.12.2010.
Nie mówmy o vat bo to oczywiste. ale koszty jakiego roku?
środa, 13 styczeń, 2010, 23:03
autor: ~Inka
moi drodzy, moja firma, którą rozliczam, związana jest z branżą samochodową i bierze aktywny udział w rajdach samochodowych, co jest związane z wyjazdami służbowymi w różne części kraju i korzystaniem z usług hotelarskich. Moje pytanie: jak mam traktować owe faktury za hotel, bo vat, wiadomo, nie ma możliwości odliczeń. a co z kosztami? będę wdzięczna za nakierowanie mnie na właściwe tory :-)
czwartek, 14 styczeń, 2010, 01:09
autor: ~wera
jesli mozesz wykazac zwiazek pomiedzy tymi kosztami a przychodami firmy to nie widze problemu by zaliczyc je do kosztow podatkowych. Jak nie mozna odliczyc VAT (np.paliwo auta osobowe, hotel) to w koszty dajesz w wartosciach brutto
niedziela, 17 styczeń, 2010, 17:55
autor: ~mirek
Czy muszę zgłosić do 20 stycznia formę opodatkowania? Jestem na zasadach ogólnych i nie zamierzam tej formy zmieniać.
niedziela, 17 styczeń, 2010, 20:31
autor: ~madzia
Mirek jeżeli nie zmieniasz formy opodatkowania, to nie musisz żadnej informacji składać do US.
czwartek, 4 luty, 2010, 11:08
autor: ~Nowa
Jak zaksięgować fakturę za telefon, jeżeli wystawiony jest na osobę prywatną (własciciela firmy), nie na firmę, ale firma korzysta z tego telefonu?
wtorek, 23 luty, 2010, 09:22
autor: ~aa
czy jak mam fakturę z października to moge sobie odliczyc VAT teraz w styczniu?? j
środa, 24 luty, 2010, 13:39
autor: ~jaro
ja mam inny problem - znalazłem wczoraj 24.02 (podczas robienia VAT-7 za styczeń) fakturę sprzedaży za grudzień 2009 r. - też ją diabeł ogonem nakrył!
VAT za grudzień zapłaciłem, oczywiście bez tej faktury a to zaledwie kwota 35.00 zł, co zrobić z tą fakturą?
wpisać ją w styczeń 2010 i zapomnieć czy mus robić korektę na te 35,00 zł?
środa, 24 luty, 2010, 13:42
ja mam inny problem - znalazłem wczoraj 24.02 (podczas robienia VAT-7 za styczeń) fakturę sprzedaży za grudzień 2009 r. - też ją diabeł ogonem nakrył!
VAT za grudzień zapłaciłem, oczywiście bez tej faktury a to zaledwie kwota 35.00 zł, co zrobić z tą fakturą?
wpisać ją w styczeń 2010 i zapomnieć czy mus robić korektę na te 35,00 zł?
jaro, musisz zrobic korekte deklaracji za grudzien.
I ta faktura musi zostac doliczona do przychodow roku 2009.
Odp
korekte deklaracji VAT oczywiscie :)
środa, 24 luty, 2010, 13:50
cholera! no tak myślałem ... :(
trzeba to z "czynnym żalem" czy można bez ...?
środa, 24 luty, 2010, 14:35
Koniecznie Korekta Deklaracji za grudzień wraz z pismem wyjaśniającym.
Napisz krótko i zwięźle ;-)))

Uprzejmie zawiadamiam, że będąc podatnikiem podatku od towarów i usług złożyłem korektę deklaracji VAT – 7 za miesiąc Grudzień 2009 rok.
Korekta dotyczy pozycji 28 i 29 deklaracji, w których pominięto sprzedaż usług opodatkowanych stawką 22%.

Podatek należny wraz z odsetkami przelałem na konto Urzędu Skarbowego
dnia .........rok.

Za zaistniałą pomyłkę przepraszam.

Z poważaniem..............
czwartek, 11 marzec, 2010, 19:16
autor: ~Karola
Mam problem. Zaksięgowałam fakturę (tzn. moja mądra księgowa z którą juz nie rozmawiam) z dokumentu SAD w grudniu ale nie została zaksięgowany VAT. Czy moge go zaksięgować jeszcze w lutym z jednoczesnym wyksięgowaniem i zaksięgowaniem podstawy f-ry czy co mam zrobić?
czwartek, 1 lipiec, 2010, 12:56
autor: ~Anka
Jak tak czytam te co niektóre madre wypowiedzi to aż mnie ściska.
Aby zaksięgować fakturę VAT mamy na to 5lat!!! Urząd skarbowy nie czepia się tego co się pominęło w danym miesiącu tylko tego co się zaksięgowało wcześniej chodzi tu oczywiście o VAT!Zawsze można później zaksięgować,bo nie wiem zgubiło sie fakturę, zaginęła na poczcie itp. ale nie można nic wcześniej!
czwartek, 1 lipiec, 2010, 14:11
autor: ~ika
Anka jak to mamy 5 lat na zaksiegowanie f-ry??
VAT z f-ry musimy rozliczyć w miesiacu otrzymania f-ry bądź w dwóch kolejnych m-cach. Jeśli otrzymamy duplikat f-ry za pół roku to oczywiście tez mozemy VAT odliczyć. Nie rozumiem o czym ty mowisz o tych 5 latach.
czwartek, 1 lipiec, 2010, 14:12
VAT z f-ry musimy rozliczyć w miesiacu otrzymania f-ry bądź w dwóch kolejnych m-cach. Jeśli otrzymamy duplikat f-ry za pół roku to oczywiście tez mozemy VAT odliczyć. Nie rozumiem o czym ty mowisz o tych 5 latach.
czwartek, 1 lipiec, 2010, 14:13
czwartek, 1 lipiec, 2010, 14:25
Autor ~Anka, ma zapewne na myśli " korekty " deklaracji.
czwartek, 23 wrzesień, 2010, 22:15
autor: ~Beata
czarter jachtu rozliczenie VAT
rozliczenie czarteru jachtu
obecnie rozliczam się w Polsce. Jestem osobą fiz. prowadzącą PKPIR. Czy wynajem jachtu poza naszym krajem traktować należy jako import usług?.Jacht będzie pływał w kraju Unii przez 14 dni, ale nie w Polsce.
poniedziałek, 4 październik, 2010, 10:28
autor: ~Gagata
Ja mam znowu inny problem . Faktury zakupu za media wystawione np w czerwcu a termin platnosci przypada na lipiec, natomiast sama wplata nastapila w czerwcu i w tym tez miesiacu odliczony zostal vat. Czy to duzy bład ? czy robic korekte ??
podobnie tez znalazlam f-re gdzie termin wystawienia to lipiec, termin platnosci sierpien i zaplata tez sierpien, natomiast vat odliczony w lipcu ... i co teraz??
wtorek, 24 maj, 2011, 12:07
autor: ~ZUZA
Jak zaksięgować fa Vat : firma A sprzedaje firmie B posciel, a odbiorcą tej poscieli jest Rodzinny dom dziecka. Jak ma firma B to zrobić?
PROSZE PILNIE O POMOC!!!!!!
środa, 25 maj, 2011, 09:34
autor: ~NITA
WITAM. W ZESZŁYM ROKU ZAPŁACILIŚMY JEDNĄ FV DWA RAZY( PONIEWAŻ BYŁA FV I DUPLIKAT FV) WYSZŁO TO DOPIERO W TYM ROKU.FV I DUPLIKAT ZOSTAŁ ZAKSIĘGOWANY I OBIA DOKUMENTY SĄ ZAPŁACONE CZYLI TAK JAKBYŚMY BYLI ZA "O", A JEDNAK WG FIRMY WYSTAWIAJĄCEJ MAMY NADPŁATĘ.CZY KTOŚ MOŻE MI POMÓC JAK TO TERAZ ZROBIĆ JAK ZAKSI,ĘGOWAĆ ŻEBY I U NAS WIDNIAŁA NADPŁATA?BARDZO PROSZĘ O POMOC
środa, 25 maj, 2011, 09:49
Wyłącz caps loka
Netykieta
" Nie pisz bez potrzeby dużymi literami, gdyż oznaczają one raczej krzyk
i nie nadużywaj tego"

W temacie...
Wyksięgować duplikat ;))
Masz dwa razy księgowane to samo.
Czy to duża kwota?
wtorek, 30 sierpień, 2011, 13:33
autor: ~justyna
Witam!
mam problem z zaksięgowaniem faktury sprzedaży, a mianowicie dotyczy dnia zaksigowania.wykonuję usługę np 31.08.2011 i z tą datą wystawiam fakturę, natomiast termin płatności w ciągu 14 dni jaką mam datę uwzględnić? prowadzę ryczałt ewidencjonowany ale podatek dochodowy staram sie płacić co miesiąc, aby na koniec roku nie mieć zbyt dużej kwoty do zapłaty...ten sam problem dotyczy kosztów...zakup materiałów 31.08.2011 termin płatności 14.09.2011 a ja zapłace 05.10.2011r.? w którym miesiącu mam rozliczyć vat i jak zaksięgować do podatku dochodowego?
wtorek, 30 sierpień, 2011, 13:51
autor: ~alga777
Jakie usługi świadczysz?

Vat od faktur zakupu odliczasz z datą otrzymania faktury lub 2 miesiące następne( nie dotyczy to faktur za media)
wtorek, 30 sierpień, 2011, 19:56
autor: ~MJ 23
Witam,
Proszę wszystkich o pomoc, sprawa jest pilna, poważna i trochę zakręcona.
Pracuję w dużej firmie budowlanej która jest sp. z o.o. Ze względu na obszar działania mamy dwa biura, w Warszawie i Poznaniu, pracujemy na systemie w SAP. Faktury są księgowane w obydwu i tu się zaczynają problemy. Koleżanka z biura w Poznaniu zaksięgowała fakturę za zakup materiałów błędnie bo jako fakturę korygującą, a druga koleżanka w Warszawie na rozrachunkach z dostawcami rozliczyła ją z inną fakturą. Wszystko jest już zaksięgowane i dopiero dzisiaj znaleźliśmy błąd. Jak to poprawić? Nie mogę wystornować tej faktury ponieważ jest już rozliczona? co teraz? Do deklaracji VAT faktura została ujęta jako koretka...
Jak wyjść z tej sytuacji?
środa, 31 sierpień, 2011, 12:45
DO ALGA777
usługi budowlane, wiem, że to banalne z kosztowymi fakturami, ale przez tą sprzedaż zgłupiałam...prosze o pomoc
środa, 31 sierpień, 2011, 13:05
Do justyna. W księgowości nic nie jest banalne. Zapytałaś również o koszty więc odpowiedziałam.

Cyt Ciebie:"...ten sam problem dotyczy kosztów...zakup materiałów 31.08.2011 termin płatności 14.09.2011 a ja zapłace 05.10.2011r.? .

Zacytowałam fragment Twjej wypowiedzi, krtóra świadczy,że nie masz pojęcia o księgowaniu nawet faktur kosztowych, chyba,że popełniłaś przepalcowanie. Termin faktycznej zapłaty za fakture kosztowa nie ma nic do rzeczy. Ale jekośc do tego dojdziemy.

Jeżeli chodzi o Twój rodzaj działalności to obowiązek podatkowy jest na zasadach szczególnych(jego moment), a mianowicie.

Przykład:
Usługę wykonasz 31.08.2011

Od tej daty musisz wystawic fakture w ciągu 7 dni, na jktorej bedą widniały dwie daty.

Data wystawienia( do 7 dni od daty 31.08.2011) Twoja wola, oraz data sprzedaży, ktora pokrywa się z data wykonania usługi tj 31.08.2011(czasami to data protokołu odbioru).

Przychód uwzgledniasz w sierpniu zgodnie z data sorzedazy, czyli wykonaniem usługi.

cdn
środa, 31 sierpień, 2011, 13:07
odp księgowanie faktur
jakieś 5 lat temu prowadziłam firme budowlaną i główna księgowa zakwestionowała mi moment zarachowania do księgi (bo wprowadziłam do vatu moment wystawienia faktury a do ksiązki moment terminu płatności)a ona twierdziła, że moment wprowadzenia do książki powinien być, gdy należność za tę fakturę pojawi się na rachunku bankowym;/
teraz prowadzę również firme budowalaną i zaznaczam, że głównie jest to instalacja c.o. i gazu, montaż i demontaż zaworów, wykonanie instalacji wodnej, remonty rozdzielni c.o., wymiana kanalizy itp nie buduję od podstaw budowli (być może ma to jakieś znaczenia)...pozdrawiam
środa, 31 sierpień, 2011, 13:12
Odp
Jeżeli chodzi o vat to jest w dacie faktycznej zapłaty za fakturę , ale nie później niż 30 dni od wykonania usługi.

Data wystawienia i sprzedaz jest w Twoim wypadku identyczna 31.08.2011. Wobec tego jezeli klient zapłacił 31.08.2011 to vat księgujesz w sierpniu do deklaracji vat, a jezeli zaplaci we wrzesniu to w deklaracji wrześniowej.

PS Troszkę się zamieszałam z waszymi postami, ale mam nadzieję że się zrozumiemy
środa, 31 sierpień, 2011, 13:16
Odp
Główna księgowa ponikad miala racje za wyjatkiem terminu platności, bo załóżmy,że będzie 180 dni to on ma obowiązywać w obowiązku podatkowym? Nie.
Faktyczna data zaplaty, ale nie póxniej niz 30 dni od wykonania usługi.
środa, 31 sierpień, 2011, 13:17
zrozumiałam, ale czy dotyczy to również podatku dochodowego?
środa, 31 sierpień, 2011, 13:20
zrozumiałam, ale czy dotyczy to również podatku dochodowego?
środa, 31 sierpień, 2011, 13:20
Nie, podatek dochodowy zgodznie z data sprzedaży na fakturze. Wyżej to Ci opisałam na końcu mojego postu o godzinie 13:05, ostatnie zdanie
środa, 31 sierpień, 2011, 13:30
alga777 - ślicznie dziękuję...pozdrawiam
środa, 31 sierpień, 2011, 13:32
alga777 - ślicznie dziękuję...pozdrawiam
czwartek, 1 wrzesień, 2011, 08:36
autor: ~marek
prowadzę działaloność budowlaną, ale wynajmuję pomieszczenia jako osoba fizyczna.Wynajmującemu wystawiam rachunek i rozliczam się w US w stawce 8,5% od przychodu, natomiast podatek od nieruchomości płacę w Urzędzie Miasta.Wynajmujący będzie opłacał podatek za budynek pod działalność gospodarczą.W jaki sposób ja jako osoba fizyczna mam to wykazać wobec Urzędu Skarbowego?
piątek, 2 wrzesień, 2011, 09:48
proszę pomóżcie mi
piątek, 2 wrzesień, 2011, 09:53
Niestety, ale nie wykazujesz tych kosztów.
Do US zgłosiłeś, że dochody z najmu opodatkujesz ryczałtem...
Przy opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, koszty związane z tym przychodem nie pomniejszają przychodów uzyskanych z tego tytułu.
środa, 7 wrzesień, 2011, 07:50
czyli mogę spać spokojnie a w dodatku komuś pomóc, bo dla wynajmującego będzie to koszt! dzięki za info...pozdrawiam
środa, 7 wrzesień, 2011, 11:49
Dzieci zalegają za odpłatność za wyżywienie w internacie.Nic nie pomagają wezwania do zapłaty.Jak powinnam dalej postąpić a kwota zaległości 5.000,00.
Proszę o poradę.
piątek, 9 wrzesień, 2011, 10:28
ja jako osoba fizyczna wynajmuję firmie pomieszczenia pod działalność gospodarcza...firma ta chcę płacić podatek od nieruchomości, ale muszę udokumentować to refakturą, jak taka refaktura wygląda i na czym polega? prosze o pomoc
poniedziałek, 21 listopad, 2011, 01:30
autor: ~Darek
Czy na zaksięgowanie faktury wewnętrznej vat(zakupy wewnątrzwspólnotowe UE)mam taki sam termin jak na zaksięgowanie faktury krajowej (tj. w miesiącu otrzymania + 2 miesiące po)?
dziekuję za pomoc i pozdrawiam
poniedziałek, 21 listopad, 2011, 21:41
autor: ~koleżanka
Nie, tu jest trochę inaczej. VAT należny z faktury wewnętrznej księguje się zgodnie z datą wystawienia zagranicznej faktury. A VAT naliczony można zaksięgować też w tym miesiącu lub w dwóch kolejnych.
wtorek, 22 listopad, 2011, 00:03
autor: ~Adam
Prowadzę księgowość uproszczoną (ryczałt + vat), fakturę wewnętrzną dot. zakupów wewnątrzwspólnotowych wpisuję tylko w ewidencji zakupu vat, w miesiącu wystawienia faktury zagranicznej lub do 2 m-cy po.
Natomiast faktury wewnętrznej w ewidencji vat sprzedaży nie wpisuję, czy to poprawne?
dziękuję za pomoc
wtorek, 15 styczeń, 2013, 13:27
autor: ~A.A
jak zaksiegowac fakture za wykonana usluge w miesiacu grudniu 2012,faktura wystawiona zgodnie z umowa z kontrahentem po odbiorze uslugi w ciagu 14 dni czyli protokol z 14 stycznia 2013 i tego dnia wystawiona faktura,kiedy powstanie obowiazek podatkowy w podatku dochodowym od osob prawnych,kiedy odprowadzic podatek vat,i jak ujac ksiegowanie w ksiegach handlowych,prosze o pomoc?

Twoja Odpowiedź

Autor: ~
Temat:  
Data:    2014-04-16 09:42

Wyszukiwarka

wyszukiwanie zaawansowane

O serwisie

Internetowy Serwis Księgowego Sfery Budżetowej to płatny serwis skierowany do wszystkich osób zajmujących się rozliczeniami w jednostkach sektora finansów publicznych. Czytaj więcej....